avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii BAZA CALCUL CONCEDII MEDICALE COD 01
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

BAZA CALCUL CONCEDII MEDICALE COD 01


Daca am un salariat care este in concediu medical 4 luni succesiv, fara intreruperi pe acelasi cod (01) si acelasi diagnostic, baza de calcul va ramane cea stabilita initial(la primul calcul de C.M.- media celor 6 luni anterioare)si nu se modifica de la luna la luna in functie de veniturile realizate inclusiv in perioada de
C.M.
In ce situatii se poate modifica baza de calcul?
Cel mai recent răspuns: P.Daniela , utilizator 15:57, 13 Mai 2010
baza de calcul pt fiecare luna din cele 4 in care salariatul a fost bolnav , este aceea stabilita initial la data intrarii in concediu medical, respectiv media celor 6 luni cum spuneti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire plata concediu medical Anetta08 Anetta08 Am lucrat cu contract de munca din 1.08.2013, iar in noiembrie 2013 m-am imbolnavit (diagnostic neoplazie cod 14) si de atunci sunt in concediu medical. De la ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Avem un salariat care este in concediu medical din iunie 2013. Pt. luna martie - deasemenea in C.M. - nu inteleg care este modul de calcul al ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical irina_marieta irina_marieta Avem un salariat angajat din data de 26.08.2019 care in luna Ianuarie 2020 a adus un CM cod 06 – urgenta., initial pt perioada 23-25.01.2020, cod diagnostic ... (vezi toată discuția)