avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pentru a iesi cu un copil minor de 2 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pentru a iesi cu un copil minor de 2 ani din tara(in Italia)

buna ziua,va deranjez si eu cu o intrebare:Ce acte imi trebuiesc pentru a iesi din tara cu fetita noastra de 2 ani?
Cel mai recent răspuns: adina vint , utilizator 10:23, 20 Mai 2010
Plecati singura sau si cu tatal minorei?
Sunteti casatorita sau divortata/necasatorita cu tatal minorei?

Daca plecati singura aveti nevoie de pasaport pt micuta si hotararea de incredintare def. si irevoc. sau procura din partea tatalui.
Daca plecati impreuna cu el nu aveti nevoie decat de pasaportul ei.
multumesc frumos pt raspuns, mergem impreuna cu tatal suntem casatoriti, deci ne trebuie doar pasaport pt fetitza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerrea granitei cu minori anamaria23. anamaria23. buna ma numesc anamaria am o intrebare ce docmente imi sunt necesare ca sa trec granita cu copilul meu avand in vedere ca nu am fost casatorita cu tatal ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa fac pasaport fiicei mele elizam elizam am o fiica de 9 ani si doresc sa-i fac pasaport. tatal ei nu face parte din viata ei.pot fara acordul lui sa-i fac pasaport? (vezi toată discuția)
Trecerea frontierei a unui minor insotit doar de un parinte Geanina-Irina Geanina-Irina Buna ziua.Am o fetita de 6 ani si doresc sa o iau cu mine in Italia dar:e trecuta pe numele tatalui,nu am fost casatoriti legal niciodata,nu l-am dat pt pensia ... (vezi toată discuția)