avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rambursare tva de la firma aflata in faliment
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rambursare tva de la firma aflata in faliment

Suntem constituiti la masa credala a unei firme aflate in faliment, iar creanta nu mai poate fi recuperata deoarece debitorul nu detine bunuri.
Intrebarea mea este: cum se poate face rambursarea TVA a acestei creante?
Ar trebui sa solicit lichidatorului judiciar ceva pt. a se putea face rambursarea TVA din punct de vedere contabil?
Sau ce pasi ar trebui sa parcurg pt. rambursarea TVA?
Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Angajati la masa credala ElenaRota ElenaRota Daca o firma deschide procedura insolventei si are si salarii restante de plata catre angajati, acestia trebuie sa se inscrie la masa credala (inclusiv sa ... (vezi toată discuția)
Sentinta inchidere procedura insolventei alinapopescu_1972 alinapopescu_1972 buna, am nevoie de un sfat cat mai repede: am un debitor, cu privire la care s-a dat sentinta de inchidere a proc. insolventei. nu m-am inscris la masa ... (vezi toată discuția)
Expertiza judiciara contabila printessa172005 printessa172005 Buna ziua. sunt creditoare la o firma care este in faliment, as putea sa cer o expertiza contabila ?mentionez ca am creante reprezentand 74 % din masa credala, ... (vezi toată discuția)