Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare - salarii compensatorii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare - salarii compensatorii

Buna ziua .As vrea sa stiu daca o persoana care solicita pensionare la limita de varsta trebuie sa primeasca doua salarii compensatorii.Mentionez ca in CIM nu este prevazut acest lucru.Multumesc.
Ce scrie in contractul colectiv de munca? Are societatea angajatoare CCM?
1. Nu e nevoie ca in CIM sa fie prevazute si astfel de drepturi colective, general valabile pentru toti salariatii.
2. In CCMUNN pe anii 2007-2010 se spune:
ART.50. - Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii.
3. Daca in CCM la nivel de unitate sau de ramura sunt prevazute mai mult de doua salarii le veti primi pe aceleadaca nu, veti primi numai doua salarii.