Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum beneficiez de Ordonanta nr. 13/2010?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum beneficiez de Ordonanta nr. 13/2010?

Care sunt pasii de urmat ca angajator pentru a beneficia de scutirea platii CAS, in baza OUG 13/2010 - la angajarea unei persoane somere?
Pentru ca nu au aparut normele metodoligice de aplicare a ordonantei, functionarii de la AJOFM, sunt reticenti la aplicarea ei. Totusi, ce poti face, este sa mergi la agentie cu dosaru/dosarele angajatilor ce intrunesc conditiile prevazute de aceasta iar agentia iti va elibera o adeverinta (mai multe), adeverinta in baza careia, ulterior vei beneficia de prevederile ordonantei.
1. In OUG 13/2010 se spune:
Art. 6 - Prevederile din cuprinsul prezentei ordonanţe de urgenţă se completează în mod corespunzător cu prevederile Legii nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
2. Asadar nu mai este nevoie de norme de aplicare. Mergeti la AJOFM si solicitati sa beneficiati de prevederile OUG 13/2010. Nu va poate refuza deoarece au Legea 76/2002 si Normele de aplicare a ei cu toata formularistica necesara.