Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC

-Va rog sa-mi spuneti care sunt obligatiile angajatorului inainte de suspenda
temporar activitatea salariatilor sai(somaj tehnic)? Ce documentatie tb sa
intocmeasca? Si daca le acorda si altceva in afara de 75 % din ultimul salariu
pe perioada somajului tehnic.

Va multumesc anticipat

O comunicare scrisa in care se specifica motivele si perioada, cu semnatura de luare la cunostinta. Salariatii aflati in aceasta situatie sunt la dispozitia angajatorului pe toata perioada de intrerupere a activitatii.
Daca nu e specificat nimic in plus in CCM la nivel de unitate, salariatii beneficiaza de o indemnizatie egala 75 % din salariul de baza..

tana, utilizator
+ angajatorul trebuie sa transmita Registrul General de Evidenta a salariatilor (modificarile intervenite) catre ITM, in termen de 5 zile si (tot in 5 zile) trebuie depuse la itm actele de suspendare a contractelor ind. de munca.
in registrul electronic de evidenta a salariatilor nu se inregistreaza suspendarile.
Sunt in situatia de a fi trimisa in somaj tehnic incepand cu luna decembrie (bun moment si-au ales) :( . Intrebarea mea este daca exista un termen limita prevazut de lege in ceea ce priveste durata acestui somaj? Va multumesc!
Nu exista o limita pentru timpul in care unitatea tine salariatii pe propria cheltuiala acasa ( din lipsa activitatii.....) dar fiind o cheltuiala fara nici un beneficiu, cu siguranta durata este scurta.
Acum,o apreciere pe un termen asa lung......luna decembrie.........poate nu s-a inteles bine si este vorba de un somaj in adevaratul sens al cuvantului nu o stagnare temporara a productiei?