Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacare act administrativ de prefect
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacare act administrativ de prefect

Prefectul poate ataca si anumite articole dintr-o hotarare a unui consiliu local ( considerate nelegale ) sau este obligatie atacarea in totalitate a HCL-ului, conform formularii din constitutie ( art. 123 ) si L 554/2004 ?
Se invoca nulitatea absoluta partiala a HCL.
Legea 554/2004 a contenciosului administrativ spune ca se poate ataca atat actul in sine, cat si parti din el:
Art. 8 - Obiectul actiunii judiciare:
(1) Persoana vatamata intr-un drept recunoscut de lege sau intr-un interes legitim, printr-un act administrativ unilateral, nemultumita de raspunsul primit la plangerea prealabila adresata autoritatii publice emitente sau daca nu a primit nici un raspuns in termenul prevazut la art. 7 alin. (4), poate sesiza instanta de contencios administrativ competenta, pentru a solicita anularea, in tot sau in parte, a actului, repararea pagubei cauzate si, eventual, reparatii pentru daune morale. De asemenea, se poate adresa instantei de contencios administrativ si cel care se considera vatamat intr-un drept al sau, recunoscut de lege, prin nesolutionarea in termen sau prin refuzul nejustificat de solutionare a cererii.
Deci, prefectul poate ataca acele articole dintr-o hcl pe care le considera nelegale. In functie de importanta acelor articole fata de intregul HCL, instanta va decide daca se abroga actului respectiv in tot, sau in parte (asta, bineinteles, daca se admite actiunea).