avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... problema pe creier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

problema pe creier

eu si intrebarile mele!

tatal meu a decedat in dec 2004 cand eu eram angajata tot la o firma srl .
stiam de ajutorul de deces , dar mi s-a spus ca doar o singura persoana din familie ia acest ajutor si anume mama.
si sora mea a luat de la firma la care lucreaza ea dar avea scris in CIM.
La mine nu a fost mentionat in cim absolut nimic legat de acest subiect.

trebuia sa iau si eu ?
daca da , s-a prescris sau mai pot cere acum?
Cel mai recent răspuns: Tuareg , utilizator 21:05, 28 Aprilie 2007
daca-i prevazut in CCM poti sa soliciti banii, pana la implinirea termenului de 3 ani:)
Chiar daca nu era prevazut in CCM la nivel de unitate, acest drept este prevazut in CCM unic la nivel national dar cu conditia ca decesul unei rude de gradul I sa se afle in intretinerea salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare ajutoare acilutim acilutim In CCM la firma unde lucrez, in cazul decesului unei rude de gradul I este stipulat ca se acorda un ajutor de deces. Solicitand neimpozitarea acestuia, mi s-a ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare la decesul tatalui C.Fabyola C.Fabyola buna tuturor, sunt angajata unei companii private, de curand a decedat tatal meu.doresc sa aflu daca am dreptul la ajutor de inmormantare din ... (vezi toată discuția)
Ajutor de la firma pentru inmormantare ssergiu ssergiu Buna ziua. Ce bani trebuie sa primim de la firma unde lucra persoana care a decedat? Am inteles ca exista doua tipuri de ajutor: de deces si de ... (vezi toată discuția)