Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... problema pe creier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

problema pe creier

eu si intrebarile mele!

tatal meu a decedat in dec 2004 cand eu eram angajata tot la o firma srl .
stiam de ajutorul de deces , dar mi s-a spus ca doar o singura persoana din familie ia acest ajutor si anume mama.
si sora mea a luat de la firma la care lucreaza ea dar avea scris in CIM.
La mine nu a fost mentionat in cim absolut nimic legat de acest subiect.

trebuia sa iau si eu ?
daca da , s-a prescris sau mai pot cere acum?
daca-i prevazut in CCM poti sa soliciti banii, pana la implinirea termenului de 3 ani:)
Chiar daca nu era prevazut in CCM la nivel de unitate, acest drept este prevazut in CCM unic la nivel national dar cu conditia ca decesul unei rude de gradul I sa se afle in intretinerea salariatului.