Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal sau nu?

ma facut un accident fara victime
alcolemia a fost de 0,80 in sange, risc dosar penal ,care este procedura, se judeca la parchet in cazul unei amenzi contraventionale, as vrea sa stiu ce ma asteapta
nu am mai avut alte abateri
stie cineva
Daca alcoolemia in sange este de 0,8 la mie aceasta
este infractiune si vi se va i9ntocmi dsoar penal.
Avand in vedere ca acoolemia este la limita va
sfatuiesc sa solicitati recalcularea alcoolemiei
prin expertiza la INML Mina Minovici.
In urma adminsitrarii probelor se paote dispune
aplciarea unei amenzi sau se poate dispune trimiterea
in judecata.
Angajati un avocat. Este foarte important sa fiti asistat din primele momente de dupa producerea accidentului pentru a propune probele necesare in vederea apararii dv. Conduita dv., de asemenea, este foarte importanta in cursul procesului penal. ;)

Art. 87 alin. (1) din OUG 195/2002 prevede:
" Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o imbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseşte cu inchisoare de la unu la 5 ani." Sublinierea imi apartine.
Conducerea unui autovehicul avand o imbibatie alcoolica de fix 0,8 (nu peste) nu constituie infractiune, ci contraventie. Va alegeti cu o amenda si suspendarea dreptului de conducere pe 90 zile.