Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... SUNTEM INTR-O SITUATIE DE FORTA MAJORA ???? - ultima ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

SUNTEM INTR-O SITUATIE DE FORTA MAJORA ???? - ultima parte -SE PARE CA NU INTERESEAZA PE NIMENI!

SUNTEM INTR-O SITUATIE DE FORTA MAJORA?

E CA SI CUM AR FI INCEPUT UN RAZBOI

Multumesc celor care au raspuns, insa se pare ca nu este un subiect care sa intereseze pe cineva!

Probabil ca e normal sa traim intr-o tara guvernata prin acte normative care incalca constitutia si legislatia comunitara si in care drepturile omului sunt o chestie pur teoretica.

Probabil ca pe lipsa de reactie a noastra este construita si strategia de guvernare.

Pe curand

Un om dezamagit!
ContSters103249, utilizator
aveati si o trimitere la art. 53 din Constitutie, il reproducem mai jos:

ARTICOLUL 53

Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati

(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.

(2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii.