Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire telefonica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire telefonica

buna! ce pot sa fac? ma suna un barbat cu numar de vodafone, ma ameninta k ma sechestreaza si ma violeaza, k ma urmareste de un an si jumatate, etc, mia zis sa ma intalnesc cu el, lam refuzat si de atunci.......ploua cu amenintari. mam interesat cine este, dar nu pot sa aflu! as suna la politie, dar.....nu stiu daca se rezolva ceva.? ce pot sa fac?
Puteti face o plangere pentru amenintare la politie, urmand ca acestia sa afle cine este cel de la capatul firului...

avocat Radu Stan
Eu am fost in situatia ta. Fa o plangere la politie. Poti sa iti schimbi si telefonul.
Potrivit articolului 206 din noul Cod penal, "fapta persoanei care, în mod repetat, urmăreşte victima ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă".

De asemenea, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă sau conţinut alarmează victima, se pedepseşte cu...

închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă".

dumneavoastra trebuie sa faceti plangere penala la politie pt a se pune in miscare actiunea penala.
@racaru: Ceea ce ati citat mai sus nu se regaseste in codul penal in vigoare (singurul relevant de altfel). Va rog sa nu induceti utilizatorii in eroare. Multumesc.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

@racaru: Ceea ce ati citat mai sus nu se regaseste in codul penal in vigoare (singurul relevant de altfel). Va rog sa nu induceti utilizatorii in eroare. Multumesc.

[ link extern ]

Sunteti sigura?
Atunci acest site este eronat!!!!!!!!!