Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... filmarea sedintelor consiliului local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

filmarea sedintelor consiliului local

Am dreptul ca cetatean, sa filmez la sedintele deschise ale consiliului local?
Poate interzice primarul accesul cetateanului in sala de sedinte al consiliului local cu aparate de filmat sau fotografiat.
legea nr. 52/2003
" ART. 11
(1) Autorităţile publice prevăzute la art. 4 sunt obligate să elaboreze şi să arhiveze minutele şedinţelor publice. Atunci când se consideră necesar, şedinţele publice pot fi înregistrate.
(2) Înregistrările şedinţelor publice, cu excepţia celor prevăzute la art. 6, vor fi făcute publice, la cerere, în condiţiile Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public."
In calitate de simplu participant, nu este posibil sa inregistrati dvs. sedinta publica, fara acordul presedintelui de sedinta, nu al primarului, insa puteti propune asta consiliului local, dupa care, puteti solicita inregistrarea sedintei:)
Multumesc de raspuns. Am o alta intrebare: Daca e legal sa filmeze un conslier local?
Cu acceptul presedintelui de sedinta ( nu primar, repet pentru ca, astia au senzatia ca ei sunt keia si lakata intr-o u.a.t.) poate filma oricine are aprobarea( consilieri locali, cetateni, primar, secretar). :)
In cazul in care nu sunteti lasat sa filmati, solicitati secretarului consemnarea exacta a celor discutate! ( aveti dreptul, iar daca acesta nu se conformeaza, sesizati comisia de disciplina). :)
mihaicalinescu2005, utilizator
Multumesc!