Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in leasing

Buna ziua,

De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010).
Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de poluare, pe langa taxa propriuzisa fiind necesar sa platesc si TVA-ul aferent (in conditiile in care taxa de poluare nu este purtatoare de TVA).
Sunt in prezent in situatia in care eu, ca si platitor final, platesc taxa la taxa!
Si este vorba de o suma destul de maricica.

Vreau sa incep un proces in urma caruia sa-mi recuperez contravaloarea acestei taxe, stiu ca se poate si exista multe cazuri cu final pozitiv.

Stie cineva cum se poate face acest lucru sau daca cunoaste spete asemanatoare pozitiei mele?

PS: astept si oferte pentru cine doreste sa preia cazul meu.
tel: 0735118839

Multumesc.
Consumatorul, utilizator
in instanta recuperam deocamdata taxa de poluare pt masini la mana a doua care au mai fost odata inmatriculate.
nu se recupereaza taxa la masinile noi deocamdata.
Sunt numeroase cazuri în care ANAF şi DGFP din diferite localităţi au fost acţionate în judecată pentru recuperarea taxei de poluare.
Marea majoritate a acestor procese au fost câştigate de contribuabili.
Lorena Chirila, Avocat
Pot sa va contrazic? Se recupereaza...
In ambele cazuri este vorba de o ordonanta de urgenta a guvernului si nici decum de o modificare a legii organice, motivarea este aceeasi: nu este in acord cu legile europene, si daca mai bagam si o discriminare pe deasupra avem un proces castigat.
Va rog informativa inainte sa raspundeti.
Lorry10 - multumesc pentru raspuns dar asta stiam deja ( ca sunt numeroase cazurile), varianta mea: "stiu ca se poate si exista multe cazuri cu final pozitiv", a se citi mai sus.

Eu am o speta cu date f.exacte (eu - platitor final, firma de leasing - cea care a achitat taxa.)
Buna ,
Recuperati taxa de la firma de leasing ,doar daca a fost platita in perioada in catre instantele le admit.
Cand ati platit-o?????????
Daca ati platit taxa dupa 14 febr am mari rezerve ca o mai recuperarti!!!
De unde sunteti?
Eu am recuperat taxa si pe masinile noi neinmatriculate anterior, daca au fost achitate aici in perioada1 ian 2007-12 febr 1010 exceptie facand perioada 1 iulie 2008-15 decembrie 2008!