avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere

As dori sa ma ajute cineva.Acuma cateva zile am spart ecranul unui aparat poker doar s-a innegrit ecranul nu a crapat si patronul barului a chemat politia .Politia mi-a facut un proces verbal in care am recunoscut ca am lovit aparatul si sunt de acord sa platesc cheltuielile.Am lovit aparatul nu am injurat pe nimeni sau etc.As dori sa stiu daca mi s-ar putea intocmi un dosar penal pentru asa ceva.E urgent vreau sa stiu cat de repede si va rog frumos sa imi scrie cineva un sfat.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocat Czifra Erich , Avocat 18:25, 19 Iunie 2010
Rapunsul este afirmativ,daca fapta este dovedita cu martori,acte,imagini de la fata locului,iar patronul a depus plangere penala impotriva dvs, vi se poate intocmi dosar penal pentru infractiunea de distrugere,prev.de art.217 c.pen,pedeapsa fiind de la 3 luni la 3 ani inchisoare.sau amenda
Va recomand sa luati legatura cu patronul si sa acoperiti prejudiciul,ajungand la o impacare,caz in care acesta urmeaza sa isi retraga plangerea,ceea ce ar inlatura raspunderea dvs.penala
Vi se poate intocmi dosar penal pentru distrugere...insa in functie de circumstantele in care s-a produs fapta, de lipsa antecedentelor, de atitudinea avuta dupa producerea aceasteia si de recuperarea prejudiciului, puteti "scapa" destul de usor. Pe viitor poate veti fi mai calm!

avocat Radu Stan
Fapta savarsita de dvs intra sub incidenta art. 217 C. Penal. Dar, potrivit art. 217, al.6 C. Penal, impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Astfel, daca veti recupera prejudiciul, patronul respectiv poate sa isi retraga plangerea formulata, astfel fiindu-va inlaturata raspunderea penala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai am o intrebare dan_bcdro dan_bcdro cand cineva iti distruge masina cu parul si cu piatra poti cere sa-ti plateasca acea masina sau doar o va repara cu piese second si chit? sau ramai cu ... (vezi toată discuția)
Distrugere what what plangere la infractiunea de distrugere se poate retrage cu inpacarea partilor si sa se inceteze urmarirea penala? (vezi toată discuția)
Am savarsit infractiunea de distrugere...un sfat urgent ca rog viorel_enita viorel_enita am fost la o petrecere alaturi de mai multi prieteni,unde evident am consumat alcool peste limita si am ajuns intr o stare avansata de ebrietate.nu stiu exact ... (vezi toată discuția)