avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Impozit Forfetar pt PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Impozit Forfetar pt PFA

Buna ziua,

Am o intrebare: pt SRL, cu cod CAEN 1812 si alte activitati de tiparire se plateste impozit forfetar. Daca renunt la SRL, si trec pe PFA, tot va trebui sa platesc forfetarul? Pt aceleasi activitati.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sorelly , utilizator 12:02, 12 Iunie 2010
Nu puteti "renunta" la SRL. Trebuie ori sa suspendati activitatea pe o perioada maxima de 3 ani, ori sa dizolvati societatea.
Ca persoana fizica autorizata nu datorati forfetar.

succes
platesti impozit anticipat care e tot un fel de forfetar
vali75 a scris:

platesti impozit anticipat care e tot un fel de forfetar


Adevarat ca platesti impozit anticipat,adevarat ca este tot un fel de forfetar,doar ca exista o singura diferenta..."impozitul anticipat" este muuul mai mic ca ceea ce implica implica "impozitul forfetar:( s r l ),adica sa zicem 500 euro min impozit si contabilul, minim 200 lei x 12 luni =2400 lei.E...? se mai compara?
maran corina a scris:

Nu puteti "renunta" la SRL. Trebuie ori sa suspendati activitatea pe o perioada maxima de 3 ani, ori sa dizolvati societatea.
Ca persoana fizica autorizata nu datorati forfetar.

succes


Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma, datorii, forfetar Melidna12 Melidna12 Buna ziua! Ce modalitate de inchidere, declarare faliment, etc are o firma care nu a avut nici un fel de activitate dar din cauza neglijentei asociatilor a ... (vezi toată discuția)
Pot infiinta persoana fizica autorizata daca am srl? edylll edylll buna ziua, as vrea sa stiu daca pot deveni p.f.a. in conditiile in care in anul 2006 am infiintat un srl dar fara activitate. am depus o perioada declaratiile ... (vezi toată discuția)
Vreau sa infiintez un ii dar nu stiu exact ce coduri caen sa pun catalin87 catalin87 Salut. Urmeaza sa deschid o inteprindere individuala, dar nu sunt hotarat in legatura cu codurile CAEN. Cu ce ma ocup: In principal (tot timpul ... (vezi toată discuția)