Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Impozit Forfetar pt PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Impozit Forfetar pt PFA

Buna ziua,

Am o intrebare: pt SRL, cu cod CAEN 1812 si alte activitati de tiparire se plateste impozit forfetar. Daca renunt la SRL, si trec pe PFA, tot va trebui sa platesc forfetarul? Pt aceleasi activitati.

Multumesc!
Nu puteti "renunta" la SRL. Trebuie ori sa suspendati activitatea pe o perioada maxima de 3 ani, ori sa dizolvati societatea.
Ca persoana fizica autorizata nu datorati forfetar.

succes
platesti impozit anticipat care e tot un fel de forfetar
vali75 a scris:

platesti impozit anticipat care e tot un fel de forfetar

Adevarat ca platesti impozit anticipat,adevarat ca este tot un fel de forfetar,doar ca exista o singura diferenta..."impozitul anticipat" este muuul mai mic ca ceea ce implica implica "impozitul forfetar:( s r l ),adica sa zicem 500 euro min impozit si contabilul, minim 200 lei x 12 luni =2400 lei.E...? se mai compara?
maran corina a scris:

Nu puteti "renunta" la SRL. Trebuie ori sa suspendati activitatea pe o perioada maxima de 3 ani, ori sa dizolvati societatea.
Ca persoana fizica autorizata nu datorati forfetar.

succes

Multumesc mult!