Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier judiciar

la ce perioada de timp se face reabilitare judiciara de la sine la o condamnare de 7luni? Tin sa va spun ca eu am suferit o condamnare de 1,6luni si dupa 7ani de la condamnare m-am dus sa scot cazierul judiciar si mi la dat in alb,nici nu ma asteptam sa-l iau asa,care este motivul ,cred ca perioada de timp,,,,
Daca ati avut o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei si in perioada termenului de incercare nu ati mai comis infractiuni, v-ati achitat oblgatiile civile...a intervenit reabilitarea de drept.
Condamnarile pana intr-un an de zile se reabiliteaza de drept, daca cel condamnat nu mai savarseste nici o fapta in decurs de 3 ani!
Potrivit art. 134 Cod Penal, a intervenit reabilitarea de drept