Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acid clorhidric = ilegal de detinut fara autorizatie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acid clorhidric = ilegal de detinut fara autorizatie?

Buna ziua, am gasit pe internet un magazin din care se pot cumpara substante ca acid clorhidric (30%) sau hidroxid de sodiu (soda caustica) ca materiale didactice, impreuna cu alte substante si instrumente folosite in chimie. Am intrebat prin e-mail si vand produsele si persoanelor fizice, dar tot mi se pare in neregula ca poti sa obtii astfel de substante fara autorizatie. Am citit lista substantelor controlate si aceste 2 substante erau trecute ca precursori, dar nu scrie explicit ca e ilegal sa le detii (sau poate nu am inteles eu #-o ).

Intrebarea mea este: este legal sa cumperi/detii aceste 2 substante fara autorizatie, si daca da, exista o cantitate-limita?
Buna ziua !
Legea reglementează activităţi ca producerea, deţinerea sau orice activitate privind circulaţia produselor, substanţelor şi preparatelor toxice. In acest sens va pot spune ca aceste activitati( ca cele descrise de dumneavoastra mai sus) sunt activitati ilegale, daca nu au autorizatiile prevazute de lege.
In acest sens cititi aici:www.isjcta.ro/.../Actiuni%20pentru%20autorizarea%20detinerii%20si%20utili...
Cu stima !
salut . De unde iau si eu in scop didactic acid clorhidric ? un link
[ link extern ]
Eu am luat de aici. (fara autorizatie, pe persoana fizica)(sper sa nu vina politia la mine la usa:))
PS: pt a ma eschiva de orice vina, tin acidul clorhidric intr-un spatiu bine ventilat, in conditii de maxima siguranta
Banana13, utilizator