Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul salariu cu pensie de invaliditate gradul 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul salariu cu pensie de invaliditate gradul 3

Un pensionar pe caz de boala de gr. 3 poate lucra cu carte de munca? daca da va rog sa-mi spune-ti pe ce perioada si ce tip de contract trebuie semnat
multumesc anticipat
Poate lucra cu contract de munca cu timp partial de lucru de maxim 4 ore, pe perioada determinata sau nedeterminata.
Bună ziua,

Da, o persoană care beneficiază de drepturi de pensie de invaliditate gradul III, poate să presteze o activitate în temeiul unui contract individual de muncă, cu timp de lucru redus la 4 ore /zi, atâta vreme cât durează şi încadrarea în gradul III de invaliditate.