avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

cumnata mea vrea sa divorteze deoarece sotul e plecat in Italia de 3ani,in acest timp nu a fost deloc in tara, si acesta are chiar o amanta in Italia.Au impreuna doi copii,o fetita de 6ani si un baietel de 2ani ,si o garsoniera dobindita dupa casatorie dar pe care a renovat-o cumnata mea cu banii primiti de la fratele ei (adica sotul meu ),reprezentand partea ei dintr-un apartament mostenire la moartea mamei lor.Am facut act notarial ca renunta la partea ei de apartament in schimbul sumei de..............euro.Cu acesti bani si-a renovat garsoniera.
Se poate sa castige custodia copiilor daca tatal lor a lipsit timp de 3ani din viata lor, si nu a facut aproape nimic pentru ei ,a trimis cate 100euro odata la o luna sau chiar doua luni, si in legatura cu garsoniera ce se poate face, sa nu fie aruncata in strada cu copii cu tot. Si inca o problema , sotul a amenintat-o ca ,daca divorteaza atunci vede ea ce pateste.Se poate face ceva si in legatura cu amenintarea asta ,sotul are o fire violenta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: hellenburgous , utilizator 15:09, 26 Mai 2007
~ Conținut șters la cerere ~

cumnata mea vrea sa divorteze deoarece sotul e plecat in Italia de 3ani,in acest timp nu a fost deloc in tara, si acesta are chiar o amanta in Italia.Au impreuna doi copii,o fetita de 6ani si un baietel de 2ani ,si o garsoniera dobindita dupa casatorie dar pe care a renovat-o cumnata mea cu banii primiti de la fratele ei (adica sotul meu ),reprezentand partea ei dintr-un apartament mostenire la moartea mamei lor.Am facut act notarial ca renunta la partea ei de apartament in schimbul sumei de..............euro.Cu acesti bani si-a renovat garsoniera.
Se poate sa castige custodia copiilor daca tatal lor a lipsit timp de 3ani din viata lor, si nu a facut aproape nimic pentru ei ,a trimis cate 100euro odata la o luna sau chiar doua luni, si in legatura cu garsoniera ce se poate face, sa nu fie aruncata in strada cu copii cu tot. Si inca o problema , sotul a amenintat-o ca ,daca divorteaza atunci vede ea ce pateste.Se poate face ceva si in legatura cu amenintarea asta ,sotul are o fire violenta.
Va multumesc


Despre amenintare, nu prea multe...
Cu privire la divort, partaj si incredintare minori, spun ca are toate sansele cumnata dv. daca poate demonstra tot ceea ce ati spus dv. mai sus. Depinde doar de probe, atata tot.



cumnata mea vrea sa divorteze
Oricand se poate introduce actiunea de divort , nu te poate obliga nimeni sa stai cu cineva contra dorintei tale.

deoarece sotul e plecat in Italia de 3ani,in acest timp nu a fost deloc in tara, si acesta are chiar o amanta in Italia.
pot constitui motive de divort alaturi de altele

Au impreuna doi copii,o fetita de 6ani si un baietel de 2ani ,

si o garsoniera dobindita dupa casatorie dar pe care a renovat-o cumnata mea cu banii primiti de la fratele ei (adica sotul meu ),reprezentand partea ei dintr-un apartament mostenire la moartea mamei lor.Am facut act notarial ca renunta la partea ei de apartament in schimbul sumei de..............euro.
Cu acesti bani si-a renovat garsoniera.
Exista dovezi ca a folosit banii la renovare? Ar ajuta-o doar daca s-ar pune problema partajului asupra garsonierei , care teoretic i-ar fi atribuita ei si ar trebui sa -i plateasca lui o sulta Valoarea acestei sulte s-ar diminua cu investia facuta.


Se poate sa castige custodia copiilor daca tatal lor a lipsit timp de 3ani din viata lor
Practica instantelor este sa atribuie custodia copiilor mamei si nu tatalui ,acesta fiind de regula , obligat la plata pensiei alimentare.

, si nu a facut aproape nimic pentru ei ,a trimis cate 100euro odata la o luna sau chiar doua luni,
deci a mai facut cate ceva , nu e total disparut.

si in legatura cu garsoniera ce se poate face, sa nu fie aruncata in strada cu copii cu tot.

Imi este greu sa cred ca vreo instanta romaneasca ar arunca o mama cu 2 copii in strada.

Si inca o problema , sotul a amenintat-o ca ,daca divorteaza atunci vede ea ce pateste.Se poate face ceva si in legatura cu amenintarea asta ,sotul are o fire violenta.
Da, se poate face.Daca amenintarile le transmite prin telefon , poate fi inregistrat sau pot fi martori la conversatia cu el.Inregistrarea nu e permisa ca proba in instanta dar tine politia cont de ea.
Mai are modalitatea discutiilor cu el prin e-mail sau posta si, daca o ameninta in scris , e si mai concludent.
Insa , violenta trebuia dovedita iar daca el nu vine in tara cum ar putea fi o amenintare?

Oricum, decizia ii apartine ei daca va trai amenintata sau ia hotararea sa se desparta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort raz74 raz74 Suntem casatoriti de 5 ani,avem un baietel de 11 luni .Ea din Bacau eu din Predeal.nu ne mai intelegem de o perioada nu din motive extraconjugale, sa zicem ... (vezi toată discuția)
Divort Mirela Eliza Mirela Eliza Buna ziua,am o fetita de 2ani si3l,mentionez ca st casatorita de 6ani plus 2ani de relatie,in toti acesti ani am suferit fff mult,insa mi am tot zis ca se va ... (vezi toată discuția)
Divorț cu minori: este posibil frații să fie despărțiți? tatăl vrea ca domiciliul băiețelului (2 ani și 3 luni) să fie stabilit la el cristinaenache cristinaenache Buna ziua. Sunt in proces de divort si am impreuna cu sotul un baietel de 2 ani si 3 luni si o fetita de 2 luni. Eu am cerut instantei exercitarea ... (vezi toată discuția)