Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... ADMITERE LA inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

ADMITERE LA inm

vreau sa dau anu viitor dar nu prea stiu ce conditi tre sa indeplinesc daca sunt in anu trei de fac pot sal dau
Studiati site-ul oficial al Institutului National al Magistraturii: www.inm-lex.ro
Trebuie sa fiti licentiat in drept.
lorent a scris:

vreau sa dau anu viitor dar nu prea stiu ce conditi tre sa indeplinesc daca sunt in anu trei de fac pot sal dau

Nu,nu puteti sustine examenul de admitere la INM,fiind inca student.Este necesar sa fiti licentiat in Drept,deci sa aveti facultatea terminata.

Legea nr.303/2004 prevede:

Art. 14. - (1) Admiterea la Institutul National al Magistraturii se face cu respectarea principiilor transparentei si egalitatii, exclusiv pe baza de concurs.
(2) La concursul pentru admiterea la Institutul National al Magistraturii se poate inscrie persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are cetatenia romana, domiciliul in Romania si capacitate deplina de exercitiu;
b) este licentiata in drept;
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal;
d) cunoaste limba romana;
e) este apta, din punct de vedere medical si psihologic, pentru exercitarea functiei. Comisia medicala se numeste prin ordin comun al ministrului justitiei si al ministrului sanatatii.

Pentru orice alte detalii,consultati site-ul indicat de colega @adutescu.