Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... neinmatriculat sau fals
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

neinmatriculat sau fals

buna seara.sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu nr provizorii auto!sotul meu a fost oprit in trafic avand autorizatia de circulatie expirata(nr rosii expirate).cnf art 85 alin(1)dovada inlocuitoare a permisului este cu drept de circulatie 15zile,dar nu i-au dat asa ci fara drept de circulatie spunandu-i ca nr sunt false .in final dosar penal.intrebare :daca politaii au verificat prin statie si el aparea cu nr si numele in baza de date a politiei cum sa fie nr fals?si pentru urmatoarele 30zile de nr provizorii i se vor da alte nr sau raman aceleasi
I se vor da alte numere. Fapta sotului dvs. se incadreaza la " punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat" :)
Articolul 85/1 din OUG nr.195/2002 se refera la :
"punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neimtariculat sau neinregistrat"
Fapta este sanctionabila cu inchisoarea de la 1 an la 3 ani inchisoare.
Daca va avea o conduita corespunzatoare,daca nu are antecedente penale si recunoaste fapta este posibi sa obtina o pedeapsa cu suspendarea executarii,conf.art.81 c.pen
buna ziua! In aceiasi situatie sunt si eu .Ieri am fost la parchet sa vad daca a aprobat cererea ptr. dovada insa ghinion nu s-a aprobat,pe motivul ca odata trecut fara drept de conducere asa ramane pana la solutionare.Culmea e ca pe mine m-a indrumat sa fac cererea seful biroului de eliberari dovezi. Sunt curios sotului i-a dat dovada?:(
pana la pronuntarea unei sentinte judecatoresti, def si irevocabila, din ce stiu io, in Romania, functioneaza prezumtia de nevinovatie. Cu exceptia situatiilor cu alcool,io cred ca trebuia sa va dea dovada de circulatie, pana la solutionarea cazului. :)
Intamplarea nefericita pentru noi a inceput in data de 7.06.2010.Noi avem o autoutilitara cu care facem comert cu lemne de foc la domiciliul clientului(cu acte in regula,cu SRL).In acea zi a mers in padure,a incarcat si cand a dat sa plece un echipaj a politiei a venit in mijlocul padurii(cu ce motiv nu se stie)si_i spune sotului meu sa aiba grija sa nu plece fara aviz de insotirea marfii. Nimic rau pana aici .A plecat si trecand printr-un sat un alt echipaj (politia rurala)il opreste .Si acestia il verifica la aviz spunindu-i sotului ca nu-i suporta pe cei ce cara lemne pentru ca strica asfaltul .Le-a aratat avizul care era valabil si au avut un scurt schimb de replici,fara amenintari,in care sotul meu s-a aparat spunandu-le ca plateste impozite la stat si nu cei cu masinile strica asfaltul ci carutasii. Dar ei nu aveau nici un motiv sa-l sanctioneze si s-au uitat la masina(ford tranzit de 3500) care avea nr rosii si l-au intrebat daca sunt valabile.A recunoscut ca autorizatia a expirat pentru primele 30zile.Ei au verificat nr prin statie.Li s-a confirmat cele spuse de sotul meu.In baza de date apare numele lui cu autorizatia expirata (deci eu zic ca nu sant false ).Politistii au facut pv de mana , i-au luat permisul si i-au dat dovada fara drept de circulatie.Dar culmea ca ei nici nu stiau in ce art sa-l incadreze(l-au sunat pe subcomisar sa-l intrebe).Sotul meu nu s-a uitat pe dovada ,s-a suit in masina si a plecat (pentru neinmatriculata trebuia sa-i imobilizeze masina si sa-i ia nr).La intrare in oras ce sa vezi,alt echipaj cu jandarmi care i-au cerut direct dovada.De unde stiau deja de dovada?in fine ,acestia l-au luat la politie (lasand masina cu lemne pe o strada)parca era cel mai periculos infractor.La politie declaratii,martori,tot tacamul pana la 3noaptea.(mentionez ca sotul meu nu are antecedente penale,nu are amenzi de circulatie,nu bea)Nici o instiintare timp de o saptamana cand am mers noi la politie sa ne informam si ce sa vezi DOSAR PENAL.DOUA.DE CE?Pentru neinmatriculata si nr false.Ne-am interesat si la tribunal dar ei intra in vacanta si s-ar putea sa ne prinda craciunul.Dar mai e ceva culmea ,politaiul de la sat ar fi facut plangere la comisar precum ca sotul meu l-a injurat,l-a amenintat si nu stiu mai cate.Asta ar fi alta problema de care inca nu ne-a anuntat.(dar avem martori baietii care au fost in padure ca nu s-a intimplat asa).Tare as vrea sa-i dea macar dovada pentru 15zile .Si asa viata este destul de grea si de 4ani necazurile se ti lant ne-a mai dat Dumnezeu una.Chiar de avem srl tot noi muncim.Suntem din husi jud.vaslui