Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... registrul inventar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

registrul inventar

Buna ziua,
Cu ce trebuie completat registrul inventar (sunt titularul unei intrepr.indiv.)?
Buna ziua,

REGISTRUL-INVENTAR
(cod 14-1-2/a)
Serveste ca document de înregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza
documentelor justificative.
Se întocmeste la contribuabili într-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit,
parafat si înregistrat la organul fiscal teritorial.
În coloana 1 se înscrie numarul curent al operatiunilor, de la începutul activitatii pâna la data
încetarii acesteia.
În coloana 2 se înscrie denumirea bunurilor.
În coloana 3 se înscrie numarul de inventar al bunurilor.
În coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face înregistrarea bunurilor.
În coloana 5 se înscriu felul si numarul documentului pe baza caruia se face înregistrarea
bunurilor.
În coloana 6 se înscrie valoarea de achizitie sau valoarea bunurilor ramasa de recuperat.
În coloana 7 se înscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
În coloana 8 se înscrie suma inclusa pe cheltuieli pâna la data iesirii.
În coloana 9 se înscrie valoarea de iesire (vânzare) a bunului.
În coloana 10 se dau explicatii cu privire la identificarea bunului.
Acest registru se numeroteaza si se completeaza fara stersaturi si fara a se lasa spatii libere.
Se arhiveaza împreuna cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.
In Registrul inventar se evidentiaza mijloacele fixe, obiectele de inventar, etc., care fac parte din patrimoniul entitatii.
Multumesc!
Acum niste lamuriri: ce inseamna mijloace fixe si ce inseamna obiecte de inventar (am impresia ca se diferentieaza dupa valoarea de achizitie)?
Si pt.ca dupa exemple se pot invata multe, va supun atentiei cateva cazuri, care sper ca vor lamuri multe persoane:
- o imprimanta cumparata cu 350 lei ce este? se trece in jurnal?
- un scaun de 100 lei ce este? se trece in jurnal?
- o memorie stik pt.calculator ce este? se trece in jurnal?
- hartia de imprimanta, dosarele, capsatorul ce sunt? se trec in jurnal?
- un aparat de fotografiat (IMI ESTE NECESAR LA DESFASURAREA ACTIVITATII) de 500 lei ce este? se trece in jurnal?
- cauciucurile de iarna pt.auto pt.care am contract de comodat ce sunt? se trec in jurnal?
- materialele de protectie (halat, manusi, etc.) ce sunt? se trec in jurnal?
Buna ziua,
Am rugamintea sa-mi spuneti exact obiectul de activitate pentru a nu va oferi informatii eronate.
Conta Orasanu, Consultant fiscal
servicii
Mai precis reprezint un furnizor strain (ce livreaza o piesa bruta) la clientul sau, Dacia. Analizez rebuturile ce rezulta in urma prelucrarii acelei piese, ii transmit informatii, etc. Cu alte cuvinte asigur interfata intre el si clientul sau, Dacia.
eu locuiesc la aprox.20 Km distanta si ma deplasez la punctul de lucru (Dacia) cu auto propriu pt.care am contract de comodat. Sediul il am in apart.personal, avand deasemenea contract de comodat pt. o anumita suprafata din apartament.
Sper ca am fost inteles; daca nu, revin cu amanunte.
cristian_conea a scris:

Multumesc!
Acum niste lamuriri: ce inseamna mijloace fixe si ce inseamna obiecte de inventar (am impresia ca se diferentieaza dupa valoarea de achizitie)?
Si pt.ca dupa exemple se pot invata multe, va supun atentiei cateva cazuri, care sper ca vor lamuri multe persoane:
- o imprimanta cumparata cu 350 lei ce este? se trece in jurnal?
- un scaun de 100 lei ce este? se trece in jurnal?
- o memorie stik pt.calculator ce este? se trece in jurnal?
- hartia de imprimanta, dosarele, capsatorul ce sunt? se trec in jurnal?
- un aparat de fotografiat (IMI ESTE NECESAR LA DESFASURAREA ACTIVITATII) de 500 lei ce este? se trece in jurnal? -
- cauciucurile de iarna pt.auto pt.care am contract de comodat ce sunt? se trec in jurnal?
- materialele de protectie (halat, manusi, etc.) ce sunt? se trec in jurnal?

In primul rand este important de stiut ca pentru toate obiectele mentionate de dvs trebuie sa detineti document de achizitie emis pe numele PFA si pe care sa fie specificat si CIF atribuit PFA.
- o imprimanta cumparata cu 350 lei ce este? se trece in jurnal? - obiect de inventar, se trece in registrul inventar
- un scaun de 100 lei ce este? se trece in jurnal?-- obiect de inventar, se trece in registrul inventar
- o memorie stik pt.calculator ce este? se trece in jurnal? Aveti calcutator pe PFA?
- hartia de imprimanta, dosarele, capsatorul ce sunt? se trec in jurnal? - rechizite - nu se trec in registrul inventar
- un aparat de fotografiat (IMI ESTE NECESAR LA DESFASURAREA ACTIVITATII) de 500 lei ce este? se trece in jurnal? obiect de inventar, se trece in registrul inventar
- cauciucurile de iarna pt.auto pt.care am contract de comodat ce sunt? se trec in jurnal? - piese de schimb - nu se trec in registrul inventar
- materialele de protectie (halat, manusi, etc.) ce sunt? se trec in jurnal? - daca nu sunt de unica folosinta atunci da, sunt obiecte de inventar si se trec in registrul inventar.