Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Lamuriri legate de registrul inventar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Lamuriri legate de registrul inventar

Buna ziua,

Detin un PFA si ca obiect principal de activitate am comertul online. Nu inteleg ce anume trebuie sa trec in registrul inventar, deoarece nu am achizitionat nici un produs gen calculator, birou etc. pe PFA. Trebuie cumva sa trec la sfarsitul fiecarui an produsele care le am pe stoc in momentul respectiv?

Multumesc anticipat pentru orice fel de lamuriri.
Registrul inventar, în conformitate cu Legea 82/1991, legea contabilitaţii reprezintă un jurnal obigatoriu, în care la finele exerciţiului financiar, consemnaţi toate activele şi pasivele pe care le deţineţi.( mijloace fixe, obiecte de inventar, debitori, creditori, furnizori, clienţi, împumuturi,etc;
De fapt registrul inventar reprezintă o prezentare corectă şi fidelă a patrimoniului entitaţii, preluat din Inventarierea anuală.
Ceea ce mi-ati scris dumneavoastra am mai gasit si pe net, dar tot neclar imi ieste. Nu inteleg ce trebuie sa contina acest registru in cazul meu.

Ce reprezinta un activ si ce reprezinta un pasiv? Ce reprezinta un mijloc fix,obiect de inventar? Cum adica furnizori/clienti?
in cazul d-voastra utilizati registrul inventar cod 14-1-2/a,

REGISTRUL-INVENTAR (cod 14-1-2/a)
Serveşte ca document de înregistrare a bunurilor achiziţionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Se întocmeşte la contribuabili într-un singur exemplar, după ce a fost numerotat, şnuruit, parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial.
În coloana 1 se înscrie numărul curent al operaţiunilor, de la începutul activităţii până la data încetării acesteia.
În coloana 2 se înscrie denumirea bunurilor.
În coloana 3 se înscrie numărul de inventar al bunurilor.
În coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face înregistrarea bunurilor.
În coloana 5 se înscriu felul şi numărul documentului pe baza căruia se face înregistrarea bunurilor.
În coloana 6 se înscrie valoarea de achiziţie sau valoarea bunurilor rămasă de recuperat.
În coloana 7 se înscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
În coloana 8 se înscrie suma inclusă pe cheltuieli până la data ieşirii.
În coloana 9 se înscrie valoarea de ieşire (vânzare) a bunului.
În coloana 10 se dau explicaţii cu privire la identificarea bunului.
Acest registru se numerotează şi se completează fără ştersături şi fără a se lăsa spaţii libere.
Se arhivează împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.
Nr. pagină .........
REGISTRUL-INVENTAR
Nr. crt. INTRÃRI IEªIRI Valoarea de ieşire Alte menţiuni
Denumirea bunului Nr. de inventar Data achiziţionării sau a realizării Felul şi numărul documentului Valoarea de intrare sau rămasă de recuperat Data ieşirii din gestiune Valoarea inclusă pe cheltuieli până la data ieşirii

mai multe puteti afla cf ORDIN 1040/2004 pe care l-am postat mai jos:

[ link extern ]

Ok.
Pentru comert online:

În coloana 2 se înscrie denumirea bunurilor.

Ce bunuri trebuie sa trec aici? Trebuie sa trec marfa ce o am pe stoc la sfarsitul anului cand fac inventarul?

În coloana 7 se înscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.

Cum adica iese din gestiune? Trebuie sa corespunda datele cu informatiile din raportul de gestiune zilnic?

În coloana 8 se înscrie suma inclusă pe cheltuieli până la data ieşirii.

Pute-ti sa-mi explicati mai in detaliu aceasta coloana?

Multumesc.