Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... se dau fonduri nerambursabile 100%?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

se dau fonduri nerambursabile 100%?

se dau fonduri nerambursabile 100%?---daca da....pe ce domeniu.
-cate puncte de lucru pot deschide ?
-cat este aportul meu din proiect?
-trebuie sa am spatiul inchiriat la depunerea proiectului?
multumesc
Un proiect cu fonduri nerambursabile se realizeaza, de regula, dupa ce exista o idee de afacere bine inchegata.

1. Este o eroare sa porniti un proiect numai pentru faptul ca "se dau bani". Acest tip de abordare este apanajul investitorilor "in serie", care au o experienta de business vasta, au capital la dispozitie si au posibilitatea sa faca afacerea sa mearga, indiferent de domeniu Beneficiarul obisnuit de fonduri nerambursabile porneste de la ce stie si are el posibilitatea sa faca si abia apoi identifica finantarea potrivita.

2. Cu toate ca in curand s-ar putea ca pe o linie de finantare sa fie implementata masura finantarii de 100% a cheltuielilor eligibile, un proiect nu se poate implementa fara bani, intrucat se lucreaza in regim de decontare a cheltuilelilor. Chiar si in cazul obtinerii unui avans din suma nerambursabila, tot nu este posibil fara existenta unui capital propriu (sau imprumutat) consistent.

Prin urmare, intorc intrebarea: ce ati vrea sa faceti si ce capital puteti investi dvs. in afacere?
optica medicala.-proiect de dezvoltare -cu expereienta in domeniu de 10 ani
nu pot sa spun ca nu am nici un ban(dar nu foarte multi) mai ales ca stiu ca fondurile se dau in regim de decontare.
dar trebuie sa stiu daca sunt rambursabile 100%.--adica daca e o diferenta daca ma mai imprumut sau nu.
-cate puncte de lucru pot deschide? bineinteles stiind ca primesc max 200000e.
(70% sau 100%)
-trebuie sa am spatiile inchiriate cand depun proiectul?
multumesc
Puteti deschide oricate puncte de lucru.
Cat despre inchiriat:
Atenţie! Solicitantul trebuie să aibă dreptul să desfăşoare activitatea economică în care se realizează investiţia propusă prin proiect (identificată mai sus), la sediul (principal sau secundar – punct de lucru) identificat ca loc de implementare a proiectului.
stiu ca s-a publicat ieri in monitor ca se dau 100%nerambursabile
in acest caz mai este valabila cererea de finantare in avans de 35%?
multumesc
in cazul in care este valabila, ma ajutati cu lamuriri despre cum functioneaza?
cer 35% avans...in cheltui...depun cerere de rambursare si asa mai departe urmand ca la ultima parte ce echivaleaza cu cei35%nu mai fac cerere de rambursare deoarece am primit suma de pe proiect ?
in cate etapu de depunede cerere de rambursare pot implementa proiectul?
inca o data multumesc
Nici vorba sa fie atat de simplu. Am scris ca nu se poate fara bani.

Cei 35% se obtin cu scrisoare de garantie bancara. Care scrisoare se obtine cu bani (cash colateral) sau cu o ipoteca.
Avansul se recupereaza proportional din fiecare transa de rambursare, nu mai putin de 35% din valoarea transei respective, astfel incat inainte de ultima transa sa fie tot recuperat.

Daca pui mana si socotesti, ai sa vezi ca tot pe acolo iesi, cu avans sau fara.

Pentru detalii suplimentare, va sfatuim sa va indreptati spre un specialist, care sa poata identifica solutia potrivita pentru dvs.