Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie circulatie

Buna ziua! Un PV de contraventie la regimul circulatiei este intocmit gresit. Fapta descrisa este de neacordare de prioritate vehiculelor. Ar fi trebuit incadrata la art. 100/3/c, sanctionata cu 4-5 puncte amenda si suspendarea permisului 30 de zile.
Politistul a incadrat-o gresit la art. 101/3/a, art. care de fapt nu exista in OUG 195/2002. In loc de 4-5 puncte amenda (art.98/4 din OUG 195/2002) stabileste o amenda de 6 puncte(360 lei). Ce se intampla in aceasta situatie daca as contesta PV in justitie. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca justitia va repara greselile politistului si atat. Nici vorba de anularea PV. Dvs. ce credeti ?
Conform art. 16 şi 19 din OG nr.2/2001 procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde şi prevederile legale care o reglementează şi o sancţionează.
Lipsa acestor elmente sau indicarea gresita a acestora duce la
nulitatea procesului-verbal.
Instanta nu va repara greseala politistului ci va constata nulitatea procesului verbal.
Eu zic sa-l contestati, aveti mari sanse.
succes.
av.M.Hornea
D-le avocat, elementele cerute de art. 16 si 19 sunt inscrise corect. Problema se pune doar in incadrarea gresita a faptei si a nr. de puncte amenda.
Asta spun si eu, va trebui sa dovediti ca fapta este
incadrata gresit.
D-na avocat, daca ne luam dupa dispozitiile OG 2/2001, in art. 16 sunt indicate cazurile in care nulitatea se constata din oficiu. Pentru art. 16(7) cel cu mentiunile
ICCJ a stabilit ca ar fi vorba de o "nulitate relativa" doar.
suparattul, utilizator