Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... masina impunere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

masina impunere

sunt rezident in Spania si domiciliat in Romania.am cumparat in 2007 o masina cu cvc am inscriso in Spania pe numele meu,iar azi22.06.2010am vrut sa o inscriu.Ptr. a obtine de la Primarie taxa de inmatriculare referentul fiscal al Primariei mi-a conditionat incasarea taxei de inmatriculare,de achitarea unei amenzi de pana la 800 ron ptr. nedeclarare in termen de 30 de zile de la dobandirea auto,plus impunere la zi din 2007 pana in prezent.In Spania am platit impozit la zi.aberatie comunista am zis eu si am apelat la juristul primariei sa-l lamureasca pe individ.Din pacate omul nu stia cum il cheama si am rezolvat dupa ce la-m amenintat pe functionar cu actionarea in judecata.Daca poate cineva sa faca o expunere lege ,art.,ce se aplica si cu trebuie facut in astfel de situatie eu ma oblig sa o tiparesc si sa o lipesc pe usa referentului.
Nu este aberatie comunista , functionarii sunt niste incompetenti cu 4 clase.
Baza legala a ceea ce spuneti dvs o constituie Codul Fiscal care se aplica cetatenilor romani cu domiciliul in tara . Cetatenilor romani rezidenti in alte state li se aplica legislatia acelor state in care isi au rezidenta!
Nu trebuie decat sa ii puneti sa citeasca Codul Fiscal dar imi este teama ca nu pot ajunge cu lectura la final...deh, este obositor cand esti semianalfabet!