Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen depunere declaratie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen depunere declaratie

Buna ziua,
am fost amendat de catre fisc pt nedepunerea la timp cu o intirziere de 3 zile a declaratiei privind achizitiile intracomunitare. nu gasesc nicaieri care ar fi acest ultim termen si va rog daca cineva ma poate ajuta sa mi-l comunice. Procesul verbal nu ma lamureste cu privire la acest lucru.

amenda e in conformitate cu ce scrie in lege.

3. Nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor recapitulative privind livrările si achizitiile intracomunitare reglementate la titlul VI din Legea nr. 571/2003 - Codul Fiscal sau depunerea de astfel de declaraţii cu sume incorecte ori incomplete.

Amenda:
- 2% din suma totală a achiziţiilor/livrărilor intracomunitare de bunuri nedeclarate sau, după caz, din diferenţele nedeclarate rezultate ca urmare a declaraţiilor incorecte ori incomplete. Aceasta a menda se reduce cu 50% în situaţia în care persoana impozabilă corectează declaraţia recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declaraţii recapitulative.

multumesc anticipat
termenul este 15 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea tva.