Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Self Employed - ce taxe trebuie sa platesc?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Self Employed - ce taxe trebuie sa platesc?

Buna ziua,

As avea o intrebare, sper ca pot beneficia de sfatul unui specialist in legislatia muncii: in cazul in care un rezident in Romania este angajat de catre o companie din UK cu statusul de Self Employed sau contract based, urmand a-si desfasura activitatea din Romania 100% din timp:

a)care sunt taxele cerute de legislatia romana si
b)cine anume trebuie sa le plateasca, persoana angajata sau angajatorul?

De asemenea, ce acte trebuie completate/depuse si catre ce autoritati?

Mentionez inca o data ca persoana angajata isi va desfasura activitatea numai din Romania, iar compania din UK nu intentioneaza sa isi deschida sucursala in Romania.

Multumesc!

[ link extern ]
tot ce o sa platiti in uk se va deduce la sfarsitul anului fiscal(aprilie) si o sa primiti o parte din bani)
luati legatura cu un contabil roman din londra.gasiti aici:
[ link extern ]
succes.