Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Reziliere in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Reziliere in insolventa

Pot rezilia un contract pentru motivul neplatii, in temeiul clauzei contractuale, chiar daca societatea este in insolventa?
ma tem ca nu. va puteti inscrie la masa credala cu suma reprezentin pretul prestatiei.luati legatura cu administratorul/lichidatorul judiciar numit in cauza.
Buna seara .
Este o ,,portita"legala . Este vorba de art.86 alin.1,din Legea 85/2006.Daca aveti motive de reziliere, trebuie sa trimiteti o notificare lichidatorului/ administratorului, prin care acesta trebuie sa va raspunda in 30 de zile ,la solicitarea dvs. de reziliere a contractului.
Netransmiterea raspunsului catre dvs., duce la rezultatul că, acel contract se considera denuntat din oficiu .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa