Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere pentru minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere pentru minor

care este procedura de sistare la majorat?
daca persoana pentru care datorati intretinerea a devenit majora nu se mai plateste pensia de intretinere. pentru acest lucru nu exista o procedura speciala de sistare. daca insa, urmeaza o institutie de invatamint(facultate de exemplu) se va plati pensia de intretinere pina la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 ani, cu conditia ca persoana sa nu aibe alte venituri.
nu cumva ar trebui ca beneficiarul-copilul sa MA ACTIONEZE personal in justitie pentru plata pensiei de intretinere din cauza faptului ca mama lui nu mai poate fi primitoare de pensie pentru intretinerea minorului?
daca beneficiarul pensiei de intretinere devine major si se afla intr-unul din cazurile in care beneficiaza de aceasta, dupa implinirea virstei de 18 ani puteti achita direct acestuia suma stabilita cu titlu de pensie de intretinere.
Nu trebuie sa achitati pensie de intretinere dupa implinirea varstei de 18 ani. Daca fiica/fiul dumneavoastra urmeaza cursurile unei institutii de zi trebuie sa promoveze personal o actiune pentru stabilire pensie intretinere major.
daca copilul este la scoala pensia se plateste pana termina scoala., dupa care nu ii mai platiti.