Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... continuitate pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

continuitate pensie intretinere

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a stabilit plata unei pensii de intretinere pana la implinirea varstei de 18 ani sau pana la finalizarea studiilor dar nu mai mult de 25 de ani.
Copilul la care se refera hotararea a implinit varsta de 18 ani in cursul clasei a 12-a iar pensia a fost achitata pana la terminarea anului scolar(pana in luna iunie).
La data de 1 octombrie copilul a depus adeverinta ca este inscris in anul I la facultate la angajatorul care facea poprirea pe salariu.
Intrebarea este daca pentru perioada iulie-septembrie (pana la inscrierea la facultate) se plateste pensie de intretinere, trebuie platit retroactiv si pentru lunile respective? Mentionez ca beneficiarul pensiei nu a obtinut venituri in acea perioada.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
De la 18 ani , fiul dumneavoastra are deplina capacitate de exercitiu , si , ca o consecinta ce deriva din acest lucru , calitate procesuala activa .

Numai acesta isi poate valorifica drepturile , in instanta , sesizand judecatoria in a carei raza teritoriala domicileaza fie reclamantul , fie paratul.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc pentru raspuns dar...n-am inteles.
nu e fiul meu. eu sunt la mijloc, lucrez la angajatorul tatalui mai exact ma ocup de salarizare. astazi la mine in birou tatal si fiica au facut un circ de toata frumusetea tatal ca nu-i plateste ca e o vagaboanta, fiica , ca e studenta si in perioada iulie septembrie s-a ocupat de inscrierea la facultate iar adeverinte se elibereaza numai dupa inceperea anului scolar.... iar directorul m-a mustruluit pe mine pentru scandalul produs. sunt economist nu jurist, eu incerc sa respect hotararea judecatoreasca unde scrie pana la finalizarea studiilor. care absolvent de liceu care intentioneaza sa se inscrie la o facultate se angajeaza sau se intretine singur de la terminarea scolii pana la inceperea facultatii? nu tot parintii il intretin in acea perioada? le-am spus ca ma documentez si le voi comunica rezultatul. dar nu imi permit sa consult un avocat sa-i impac pe ei. ar trebui sa se certe in tribunal.
eu am o instiintare de poprire si o hotarare judecatoreasca trimisa de tribunal si adeverinta ca inca nu si-a finalizat studiile. ce trebuie sa fac?
"Printr-o hotarare judecatoreasca s-a stabilit plata unei pensii de intretinere pana la implinirea varstei de 18 ani sau pana la finalizarea studiilor dar nu mai mult de 25 de ani."
Pensia trebuie platita pana la terminarea studiilor asa cum este specificat in hotararea judecatoreasca,fara intrerupere.
Daca fiica domnului in cauza ,nu facea dovada ca este studenta ,dumnealui avea posibilitatea sa faca actiune de sistare a pensiei de intretinere.
Fiica , care a implinit 18 ani si careia nu i se mai plateste pensia trebuie sa deschida actiune impotriva tatalui si sa arate ca este in continuarea studiilor pentru a putea sa mai primeasca pensie de intretinere.
Pensia se va plati din momentul deschiderii actiunii. Bineinteles ca fata trebuie sa fac dovada in instanta ca este in continuarea studiilor.
Dumneavoastra , care lucrati la firma tatalui nu puteti opri sau continua plata fara o hotarire judecatoreasca...
freeanifer, utilizator
Atunci hotararea judecatoreasca e redactata...gresit.

Faceti dovada ca va continuati studiile.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat