avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata indemnizatiilor restante prevazute de Legea nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata indemnizatiilor restante prevazute de Legea nr. 341/2004 / OUG nr. 53/2010

AM EMISA O DECIZIE CASA DE PENSII PENTRU PLATA INDEMNIZATIEI DE REVOLUTIONAR IN DATA DE 22 MAI.IN 17 IUNIE GUVERNUL A ADOPTAT ORDONANTA DE URGENTA PRIN CARE INNDEMNIZATIILE RETROACTIVE VOR FI PLATITE IN 2012.
INTREBARE:EU INTRU SUB INCIDENTA PREZENTEI ORDONANTE TINAND CONT DE FAPTUL CA AM O DECIZIE EMISA ANTERIOR ORDONANTEI?
Tot ceea ce am citit pana acum este articolul publicat de Avocatnet.ro, pe care il puteti citi si dvs. accesand link-ul de mai jos.
www.avocatnet.ro/content/art...
Deocamdata platile pentru beneficiarii de indemnizatii conform Legii nr. 341/2004 se fac normal. Reveniti cu un mesaj peste o saptamana - doua in continuarea acestui topic, voi putea sa va dau mai multe detalii.
Buna seara ,
Si unchiul meu se afla intr-o situatie similara .
Poate raspunde cineva, va rog ?
Acesta ordonanta se refera si la persoanele care au deja emisa decizia de pensie si calculul indemnizatiei din trecut facuta ? Sau se refera la acele persoane care au depuse dosarul la SSPR si ale caror certificate nu au fost eliberate inca ?
Multumesc
Dispozitiile OUG nr. 53/2010, care a intrat in vigoare in 25.06.2010, sunt aplicabile si indemnizatiilor restante, asa cum sunt definite la art. 2 din acest act normativ, calculate in baza cererilor de acordare a drepturilor prevazute de Legea nr. 341/2004, inregistrate la casele teritoriale de pensii pana la data de 25.06.2010 si neplatite pana la aceasta data.

Toate persoanele carora li s-au emis decizii conform Legii nr. 341/2004 dar carora nu li s-au facut plati pana in 25.06.2010, vor primi numai indemnizatiile reparatorii si/sau dupa caz, indemnizatiile lunare, nu si indemnizatiile restante.

Deci ordonanta se aplica retroactiv .
Multumesc pentru lamurire
Da, in acest sens sunt prevederile art. 2 din OUG nr. 53/2010. Eu asa il inteleg.

Alte discuții în legătură

Ce atributii are oficiul central de plati pensii? Antoanela Geaman Antoanela Geaman M-am confruntat cu o situatie. Casa de pensii locala emite Decizie de acordare a indemnizatiei restante 2004-2010 de revolutionar, in 22.06.2010. in 24.06.2010 ... (vezi toată discuția)
Decizie de acordare de drepturi restante revolutionari Antoanela Geaman Antoanela Geaman Ma confrunt cu urmatorul caz. decizie emisa de casa locala de pensii pentru plata indemnizatiiei de revolutionar restante 2004-2010,[b]inainte de 25.06.2010 ... (vezi toată discuția)
Lamuriri aplicare oug nr. 53 din 25.06.2010 esalonare plata revolutionari Antoanela Geaman Antoanela Geaman Deoarece am primit multe mesaje private si pe forum despre acest subiect as dori sa lamuresc din punct de vedere juridic aplicarea OUG nr.53 din ... (vezi toată discuția)