avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de somaj?

Buna ziua! Am întâlnit următoarea situatie: Un angajat cu contract individual de munca pe perioada determinata începând cu data de 01.05.2009 (in aceasta perioada i s-a prelungit CIM cu cate 3 luni pana pe data de 01.07.2010) poate beneficia de ajutorul de somaj? La data de 01.07.2010 i se incheie contractul individual de munca pe motic ca nu i s-a mai prelungit contractul de munca. In aceasta situatie poate beneficia de somaj? Si va rog frumos sa imi daiti si mie o reglementare legala care vorbeste despre aceasta.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: FLORIN VASILIU , Consultant resurse umane 09:34, 30 Iunie 2010
Art. 56j din CM, iar angajatul trebuie sa aiba lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta sorri sorri Care este termenul pentru contractele pe perioada determinata? Lucrez la o firma privata si am fost angajata cu contract pe perioada determinata de 7 ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil & cim perioada determinata Viviana_C Viviana_C Buna ziua! Am o intrebare: Persona X are contractul de munca pe perioada determinata pana la data de 13.12.2009. Incepand cu data de 01.05.2009 a prezentat ... (vezi toată discuția)
Contract perioda determinata-somaj Varga Diana Varga Diana Pe data de 02.09.2010 imi expira ctr, iar angajatorul nu cred ca doreste sa-l prelungeasca ctr de munca. Voi putea beneficia de somaj fiind ctr pe perioada ... (vezi toată discuția)