Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de somaj?

Buna ziua! Am întâlnit următoarea situatie: Un angajat cu contract individual de munca pe perioada determinata începând cu data de 01.05.2009 (in aceasta perioada i s-a prelungit CIM cu cate 3 luni pana pe data de 01.07.2010) poate beneficia de ajutorul de somaj? La data de 01.07.2010 i se incheie contractul individual de munca pe motic ca nu i s-a mai prelungit contractul de munca. In aceasta situatie poate beneficia de somaj? Si va rog frumos sa imi daiti si mie o reglementare legala care vorbeste despre aceasta.
Va multumesc!
Art. 56j din CM, iar angajatul trebuie sa aiba lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.