Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Compensare 6 saptamani
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Compensare 6 saptamani

Compensarea diferentei dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate pentru minim sase saptamani este un drept de natura salariala impozabil? Daca da, acesta se poate acorda in perioada in care salariata este in concediu de sarcina si lauzie, respectiv ingrijire copil, cand contractul de munca este suspendat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
CCMUNN 2007-2010
ART.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
De unde deduc ca aceasta compensare se acorda doar in perioada in care salariata este in concediu de maternitate; si da, este un venit de natura salariala (se retin toate taxele)

In acest caz, cum se completeaza declaratia de somaj unde orele apar suspendate si, in consecinta, baza de calcul ar trebui sa fie zero?

Multumesc.