avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

Socrul meu a facut un testament prin care lasa sotiei sale uzufruct viager pe toata durata vieti,
Sotia sa nu este si ea propietar al casei deci are doar foarte putina parte din mostenire si nu are copii cu socrul
Socrul meu a avut probleme psihice si avea chiar si certificat de handicap psihic , deci avea oare dreptul sa faca acet testament ?
A doua intrebare este noi nu avem dreptul de a locui in acel imobil?
Daca sotul devine propietar si noi nu avem dreptul de a locui trebuie sa platim impozitpe locuinta?
Putem ataca testamentul si in ce baza si cam ce sorti de izbanda am avea in conditile prezentate?
Cel mai recent răspuns: Mihai Vaduva , Avocat 16:27, 30 Iunie 2010
Testamentul poate fi atacat pentru mai multe motive.
Daca intr-adevar, testatorul nu avea probleme psihice care ii diminuau sau ii aboleau discernamantul, testamentul poate fi anulat pentru acest motiv.
Dar daca, problemele psihice nu afectau discermanatul acestuia, el avand discermanat la momentul "facerii" testamentului, acesta va fi mentinut ca valabil.
In plus, sotia supravietuitoare, in urma dezbaterii succesiunii, va avea o cota de 1/4 din dreptul de proprietate al imobilului.
Cata vreme sotia supravietuitoare are un drept de uzufruct viager asupra imobilului in cauza, dvs nu aveti posibilitatea sa-i tulburati execitarea acestui drept.
Uzufructul reprezinta nu numai dreptul de a locui in imobil, ci mai mult de atat.
Impozitele se vor plati in functie de cotele fiecaruia, respectiv sotia supravietuitoare 1/4, descendentii directi 3/4.
Puteti ataca testamentul, fara doar si poate, ramane sa dovediti cele sustinute de dvs.
Av. Mihai Vaduva
vaduva mihai a scris:

Testamentul poate fi atacat pentru mai multe motive.
Daca intr-adevar, testatorul nu avea probleme psihice care ii diminuau sau ii aboleau discernamantul, testamentul poate fi anulat pentru acest motiv.
Dar daca, problemele psihice nu afectau discermanatul acestuia, el avand discermanat la momentul "facerii" testamentului, acesta va fi mentinut ca valabil.
In plus, sotia supravietuitoare, in urma dezbaterii succesiunii, va avea o cota de 1/4 din dreptul de proprietate al imobilului.
Cata vreme sotia supravietuitoare are un drept de uzufruct viager asupra imobilului in cauza, dvs nu aveti posibilitatea sa-i tulburati execitarea acestui drept.
Uzufructul reprezinta nu numai dreptul de a locui in imobil, ci mai mult de atat.
Impozitele se vor plati in functie de cotele fiecaruia, respectiv sotia supravietuitoare 1/4, descendentii directi 3/4.
Puteti ataca testamentul, fara doar si poate, ramane sa dovediti cele sustinute de dvs.
Av. Mihai Vaduva


Si atunci sotul urmeaza sa plateasca impozitul pe un bun pe care nu il poate folosi?
Impozitul se datoreaza pentru bunurile aflate in proprietate.
In situatia data, sotiei supravietuitoare ii va revenii 1/4 din dreptul de proprietate asupra imobilului, plus dreptul de uzufruct.
Sotului dvs ii va revenii 3/4 din nuda proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager efigia efigia Socrul meu a facut un testament prin care lasa sotiei sale uzufruct viager pe toata durata vieti, Sotia sa nu este si ea propietar al casei deci are doar ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cradu2001 cradu2001 Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema ... (vezi toată discuția)
drept de mostenire ContSters79003 ContSters79003 buna seara! am o prietena care e in urmatoarea situatie: este proprietara unui apartament ( din 1992), are un fata majora si de 2 ani are si un ... (vezi toată discuția)