Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimb de imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimb de imobil

cat m-ar costa actele pentru a face schimb de locuinte?
Fiecare notar are tarifele lui.
cu aproximatie ?
Mergeti la notarul din zona in care se afla imobilele. Depinde de zona, de suprafete sunt si altre criterii. Nu sunt notar :)
ok ,mersi
Gasiti pe net diverse "calculatoare de taxe notariale". Acestea va dau o valoare cu aproximatie in functie de valoarea imobilului. Dar aceasta valoare poate fi mult diferita fata de valoarea de la un notariat (taxele sunt cam aceleasi, onorariile pot fi diferite). Insa veti avea de platit si impozitul pentru instrainarea locuintei calculat in functie de valoarea de vanzare (instrainare) si durata de timp de cand il aveti in proprietate.
Dumneavoastra veti plati taxele si onorariul notarului pentru locuinta pe care o primiti si impozitul pentru locuinta pe care o cedati.