Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costurile renuntarii la clauza de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costurile renuntarii la clauza de uzufruct viager

Contractul de proprietate al locuintei mele, are inclusa clauza de uzufruct viager pe mama, care traieste si tatal care este decedat. Potrivit noii legi, privind impozitul pentru al doilea imobil detinut, acest drept poate duce la majorarea impozitului, considerandu-se ca mama detine o a doua proprietate?
Care este procedura si costurile eliminarii clauzei de uzufruct viager in acest caz?
dv santeti nudul proprietar,(daca am inteles eu bine)deci mama dv nu plateste pt a doua locuinta.
Exact.
Daca mama e doar uzufructuara, nu se considera a doua proprietate.
Dvs. sunteti proprietarul ( nuda proprietate).