avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costurile renuntarii la clauza de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costurile renuntarii la clauza de uzufruct viager

Contractul de proprietate al locuintei mele, are inclusa clauza de uzufruct viager pe mama, care traieste si tatal care este decedat. Potrivit noii legi, privind impozitul pentru al doilea imobil detinut, acest drept poate duce la majorarea impozitului, considerandu-se ca mama detine o a doua proprietate?
Care este procedura si costurile eliminarii clauzei de uzufruct viager in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 15:21, 2 Iulie 2010
dv santeti nudul proprietar,(daca am inteles eu bine)deci mama dv nu plateste pt a doua locuinta.
Exact.
Daca mama e doar uzufructuara, nu se considera a doua proprietate.
Dvs. sunteti proprietarul ( nuda proprietate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de v-c cu clauza de uzufruct incheiat intre mine si parinti mei georgeologu georgeologu in anul 2002 am incheiat un contract de vanzare cumparare cu uzufruct intre mn si parinti mei intre timp pe proprietatea cumparata am construit o casa si dupa ... (vezi toată discuția)
Drepturile nudului proprietar uzufruct viager bolnic bolnic Ce drepturi are nudul proprietar in cazul dobindirii unui apartament care are clauza de uzufruct viager in favoarea sotului fostei proprietare a ... (vezi toată discuția)
Încetare uzufruct viager prin decesul uzufructuarului Gab1234 Gab1234 Am cumpărat un imobil cu clauză de uzufruct viager de la un fost nud proprietar. Unul dintre cei doi uzufructuari a murit după ce am cumpărat imobilul iar ... (vezi toată discuția)