Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... disponibilizari dispuse de guvernanti
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

disponibilizari dispuse de guvernanti

Luand in considerare prevederile Ordonantei 63/2010 pt. modificarea si completarea Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale, precum si pentru stabilirea unor masuri financiare, poate fi disponibilizata o mama care isi creste singura copilul? Legea nu o protejeaza deloc? In caz de o eventuala disponibilizare cum se poate apara?
Va multumesc!
Buna ziua !
Din pacate , prin OUG 63/2010 nu se tine cont de niciun criteriu ,cel putin pana la aceasta data , astfel ca angajatorii sunt cei care decid ... Totusi cred ca o sa apara in foarte scurt timp si normele metodologice de aplicare in care sper sa fie trecute criteriile de operare a disponibilizarilor in domeniul bugetar .
Chiar ca sunteti optimist incurabil......scrie la sfarsitul Legrii 63/2010 ca trebuie sa apara norme metodologice?
si nicio alta lege nu o protejeaza?
lacramioara90 a scris:

si nicio alta lege nu o protejeaza?

Luati legatura cu sindicatul din care faceti parte. S-ar putea sa aiba niste criterii de disponibilizare care va pot ajuta.
Sindicatul isi poate exprima parerea numai in cazul unor disponibilizari colective, adica 10 persoane daca sunt 20-100 anjajati, 10% daca sunt peste 101 angajati, etc, dar un sef "inteligent" disponibilizeaza de cateva ori pe ani sub acest numar, astfel se evita si plata salariilor compensatorii, nu?
ContSters48919, utilizator