avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare

Buna ziua,

Am avut un contract de munca pe perioada determinata(90 de zile).In 29.06.2010 mi-a expirat contractul.In 28.06.2010 am fost contactat telefonic sa ma prezint la sediu in data de 29 pentru a preda toate bunurile pe care le-am avut de la companie.In 29.06.2010 m-am prezentat la sediu si in aceiasi zi am primit o notificare cu aceiasi data(29.06.2010) prin care mi se spune ca contractul meu de munca nu se mai prelungeste.Este legal sa primesc aceasta notificare in aceiasi zi in care se termina contractul individual de munca?Daca nu ce lege specifica acest lucru.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:31, 9 Iulie 2010
Contractele de munca pe perioada determinata inceteaza de drept la data expirarii perioadei lor. Nu era necesara nici acea notificare pentru a inceta contractul dvs. Art . 56 lit. j Codul Muncii.
Conform documentelor incheiate de angajator ,de la bun inceput dvs cunoasteati aspectul privitor la caracterul determinat al duratei raportului dvs de munca
In situatia mentionata ,nu se mai impunea notificarea dvs
1. Din Codul muncii:
Art. 56. – (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
...
2. Fiind incetare de drept angajatorul nu are obligatia de a va instiinta de expirarea perioadei CIM.
3. Daca dorea prelungirea CIM atunci era obligat sa va contacteze deoarece avea nevoie de acordul dvs.pe actul aditional la CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta de vechime suciugeorgeta suciugeorgeta Daca un salariat pleaca cu data de 05.05.2011 mai este nevoie sa ii dau adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011-05.05.2011 daca nu a avut nici o ... (vezi toată discuția)
Decizie 56(j) id84 id84 Buna ziua, Astazi 06.10.2010 expira CIM determinat. Cu ce data se intocmeste decizia 56(J)? 06.10. sau 07.10.? Va multumesc anticipat, (vezi toată discuția)
Informare incetare cim perioada determinata M_26 M_26 Buna ziua, Atunci cand unui salariat ii expira contractul pe perioada determinata si angajatorul nu ii mai prelungeste contractul cum se procedeaza ? - I ... (vezi toată discuția)