avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma suspendata si plati catre leasing
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma suspendata si plati catre leasing

Buna ziua,

Am o masina in leasing pe firma si doresc sa suspend firma. Se mai pot face plati catre leasing cu firma suspendata.

Multumesc,
Alina
Cel mai recent răspuns: alberto_e60 , utilizator 00:45, 28 Iulie 2010
Da .... Bani sa fie.
si cum inregistreaza facturile in contabilitate?
ca nu poate emite si nici inregistra facturi daca are activitatea suspendata.

La suspendarea activitatii nu aveti voie sa aveti venituri , dar cheltuieli puteti avea.
venituri la facturile emise inainte de suspendare poate avea. dar cum justifici banii cheltuiti daca nu ai activitate?
Nici nu e nevoie sa ii justific , faptul ca numai am activitate si suspend activitatea nu inseamna ca firma de leasing ma va amana cu plata datoriei pana la reluarea activitatii.

Alte discuții în legătură

Srl vs pfa alina240 alina240 Detin in SRL si activitatea principala pe care o desfasor acuma este de inchirieri. M-am gandit sa devin PFA insa am unele nelamuriri, printre care: -Pe SRL ... (vezi toată discuția)
Suspendare activitate srl cu leasing extern activ Ice68 Ice68 Buna ziua, Din cauza forfetarului sunt fortata sa suspend temporar (adica anul acesta) activitatea SRL- ului meu. Problema este ca am 2 masini pe leasing ... (vezi toată discuția)
Nedepunere in termen declaratii trimestriale 100/300 -- cai de rezolvare, amenzi ? undelfin undelfin desi e vineri 21 si martea viitoare e 25 ianuarie termenul limita depundere declaratii trimestriale 100 si 300, va descriu urmatoarea problema cu care ma ... (vezi toată discuția)