Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Platitor TVA sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Platitor TVA sau nu?

Buna ziua!
As vrea sa imi deschid o firma de consultanta si... se pare ca in prima instanta am nevoie eu de consultanta :)
Trebuie sa aleg daca firma va fi sau nu platitoare de TVA.
Nelamurirea mea: care sunt avantajele respectiv dezavantajele. Cum aleg? Care sunt criteriile?

Va multumesc pentru raspuns si va doresc numai bine!
platitorul de TVA are avantajul ca deduce TVA-ul din platile facute de el.
Dezavantajul e ca la factura emisa trebuie sa adauge si TVA pe care il colecteaza de la client si il returneaza statului (dupa ce scade TVA-ul colectat din platile proprii).
Sper sa fi inteles ceva din ce am scris.
Dat fiind faptul ca firma va oferi consultanta cred ca e mult mai avantajos sa alegi varianta neplatitor de TVA. Plus ca ai posibilitatea orcand sa optezi pentru platitor TVA.
SUCCES!
Iti multumesc pentru raspuns.

Acum te rog, daca poti, sa imi mai acorzi putin timp sa vad daca am inteles bine.

Daca nu sunt patitor de TVA nu voi adauga la factura pe care o emit TVA-ul. Adica clientul meu plateste mai putin? El nu plateste TVA statului pentru serviciile prestate de mine?
Eu in schimb voi plati TVA pentru serviciile/produsele achizitionate si nu voi mai incasa de la stat acesti bani.

Daca sunt platitor de TVA
voi adauga pe factura TVA pentru serviciile prestate dar banii incasati ii voi returna statului dupa ce voi scadea TVA-ul pe care l-am platit eu pe serviciile/produsele achizitionate.

Am inteles bine? :)
Nu merg mai departe cu sirul gandirii sa vad ce am de castigat de aici pana nu primesc un raspuns ca sa vad daca am inteles bine. Altfel imi fac calcule gresite. :)

Multumesc inca o data
si... iti doresc numai bine!
Ai inteles perfect.
Si mai ai marele dezavantaj ca daca esti platitor de TVA depui "n"declaratii in plus,ai "n" controale care te vor scoate din minti:))
Da!
Insa nu trebuie uitat ca 19% din achizitii nu ii mai recuperezi!
Domnia :) se plateste!