avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Platitor TVA sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Platitor TVA sau nu?

Buna ziua!
As vrea sa imi deschid o firma de consultanta si... se pare ca in prima instanta am nevoie eu de consultanta :)
Trebuie sa aleg daca firma va fi sau nu platitoare de TVA.
Nelamurirea mea: care sunt avantajele respectiv dezavantajele. Cum aleg? Care sunt criteriile?

Va multumesc pentru raspuns si va doresc numai bine!
Cel mai recent răspuns: ILDIKO KALAMAR , Consultant fiscal 22:47, 21 Septembrie 2007
Atenţie la depăşirea plafonului de 35,000 Euro + TVA 19% ! În acest caz trebuie să devii plătiror de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pt piese la repararea unei masini? dorotheea dorotheea Doresc sa schimb unele piese la masina. Service.ul auto respectiv, imi solicita tva, pt piesele, achizitionate de la un furnizor, piese care contin tva. Deci ... (vezi toată discuția)
Daca pe pfa cod caen 6201 depasesc pragul de 300.000 lei facturati ... jzkm jzkm Daca pe PFA cod CAEN 6201 depasesc pragul de 300.000 lei facturati si devin platitor de TVA, eu cand voi factura imi va scadea venitil net? Avand un ... (vezi toată discuția)
Intocmit factura prestari servicii ( procesare - pt obtineare produsului finit) livrare intracomunitara simina2006 simina2006 - Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie : - Sunt platiror de TVA si vreau sa intocmesc o factura ,, c/v prestari servicii \" pentru procesare ... (vezi toată discuția)