Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Platitor TVA sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Platitor TVA sau nu?

Buna ziua!
As vrea sa imi deschid o firma de consultanta si... se pare ca in prima instanta am nevoie eu de consultanta :)
Trebuie sa aleg daca firma va fi sau nu platitoare de TVA.
Nelamurirea mea: care sunt avantajele respectiv dezavantajele. Cum aleg? Care sunt criteriile?

Va multumesc pentru raspuns si va doresc numai bine!
Atenţie la depăşirea plafonului de 35,000 Euro + TVA 19% ! În acest caz trebuie să devii plătiror de TVA.