Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in granituire ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in granituire ?

Am o ruda la tara care se confrunta cu urmatoarea problema:
- vecinul situat la vestul proprietatii sale a intrat cu gardul si doua constructii pe terenul proprietatea sa aproximativ 50 de cm. Ruda mea ma intreba ce fel de actiune sa initieze, intrucat desi i-a solicitat acestui vecin sa mute macar gardul acesta refuza in mod categoric stramutarea respectivului gard. Mentionez ca ruda mea doreste sa efectueze si operatiunile de inregistrare a proprietatii in cartea funciara, la momentul actual neavand efectuat cadastrul. Pentru suprafata de teren pe care o detine, ruda mea are titlu de proprietate.
Va trebui sa formuleze actiune in revendicare, daca vecinul
a intrat pe proprietatea sa.
Va trebui sa solicite si obligarea paratului la plata lipsei de
folosinta pentru terenul ocupat ca si obligarea acestuia
sa-si retraga gardul pe vechiul apmplasament.
Ca sa nu mai fie probleme cu vecinatatea va trebui sa formuleze
si un capat distinct de cerere in granituire.
In opinia mea,sunt doua cereri distincte:

1.Actiune in constatare,in cadrul careia sa se efectueze cadastrul si intabularea prin care se va demonstra ca vecinul a incalcat propietatea;

2.Grainituire,prin care vecinul va fi obligat sa darame constructia de pe teritoriul rudei dvs.
Actiunea va avea trei capete de cerere: revendicare imobiliara - să lase proprietarului în depină proprietate şi posesie terenul ocupat fără drept (art.480 şi urm., C.civ.), granituire - sa se stabileasca linia de hotar dintre cele doua proprietati (art.584,C.Civ.) şi obligatia de a face - sa-si demoleze constructiile ridicate pe terenul acaparat de la dvs.si sa edifice gardul despartitor pe linia reala de hotar dintre cele doua proprietati, asa cum o va stabili instanta (art.1075-1077, C.civ.).
dandanaua a scris:

Actiunea va avea trei capete de cerere: revendicare imobiliara - să lase proprietarului în depină proprietate şi posesie terenul ocupat fără drept (art.480 şi urm., C.civ.), granituire - sa se stabileasca linia de hotar dintre cele doua proprietati (art.584,C.Civ.) şi obligatia de a face - sa-si demoleze constructiile ridicate pe terenul acaparat de la dvs.si sa edifice gardul despartitor pe linia reala de hotar dintre cele doua proprietati, asa cum o va stabili instanta (art.1075-1077, C.civ.).
Prin insusi actiunea de grainituire paratul va fi obligat sa demoleze constructiile-practica judiciara la nivelul curtilor de apel.
andymaurul, utilizator
Demolarea e demolare si stabilirea hotarului e stabilire de hotar. Daca nu ceri, nu ti se da.
Asa ca sustin varianta dandanalei, in caz ca exista constructii pe bucata aceea de 50 de cm.
Actiunea in constatare nu exista in cazul de fata, ea fiind in fapt, indiferent de modul de exprimare, o actiune in revendicare a portiunii de teren ocupate de vecin.
Gardul este o obligatie a ambilor proprietari vecini, nu vad sa obtina obligarea vecinului la edificarea lui integrala. POate doar mutarea gardului in pozitia initiala, depinde de situatia concreta.
Va costa ceva, trebuie vazut daca face ata cat fata.