Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum ies dintr-o societate comerciala daca asociatul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum ies dintr-o societate comerciala daca asociatul meu nu vrea?

am o societate comerciala cu raspundere limitata. cu 2 asociati cu drepturi depline si amandoi administratori. si cu procent de 50% -50%. cum pot face sa ies din firma daca asociatul meu nu e de acord. pot iesi fara acordul lui? sau pot dizolva societatea? va multumesc
Buna seara .
Nu va poate tine nimeni cu forta sa ramaneti in firma,daca nu mai doriti acest lucru .
Daca asociatul ramas nu doreste sa preia partile sociale ale dvs.si sa continue ca asociat unic, sau nu gasiti pe altcineva caruia sa-i cesionati partile sociale, in aceste conditii, societatea va intra in procedura de dizolvare .
Marius Bote .
Art. 226 din Legea 31/1990. - (1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.
In acelasi timp, trebuie sa va depuneti si mandatul din functia de administrator.
Art. 226 Legea soc com
(1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.
Trebuie sa cititi cu atentie actul constitutiv al societatii. Posibil sa fi prevazut acolo modul de excludere si/sau retragere al asociatilor . In conditii normale, retragerea se face prin hotarare AGA. Daca nu ajungeti la o intelegere, va recomand sa apelati la serviciile unui mediator autorizat.
eu nu mai vreau sa am nici o legatura cu aceasta firma. acum sunt angajata in alta parte cu carte de munca. firma este in executare silita pt niste datorii. se poate sa imi opreasca din salariu? are vreo legatura? multumesc