Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum ies ca asociat dintr-o firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum ies ca asociat dintr-o firma

Salut,

Sunt asociat (nu si administrator) intr-o firma si as dori sa ies din ea. Ce trebuie sa fac? E o problema daca pe firma nu e activitate de cativa ani si nici nu s-a depus nici un bilant niciodata?
ART. 226
(1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în
societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;
c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul
unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri
a tribunalului, supusă numai recursului, în termen de 15 zile de la comunicare.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), instanţa judecătorească va dispune,
prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a
celorlalţi asociaţi.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părţile sale sociale, se
stabilesc prin acordul asociaţilor ori de un expert desemnat de aceştia sau, în caz
de neînţelegere, de tribunal.