Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cabinetul Medical Individual e considerat persoana ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cabinetul Medical Individual e considerat persoana juridica?

Cabinetul Medical Individual Medicina de Familie este considerat persoana juridica sau PFA? Mentionez ca aceste cabinete sunt inregistrate numai in Registrul unic al cabinetelor.
Cabinetele medicale sunt asimilate PFA-urilor din punct de vederea al contabilitatii si al fiscalitatii.
De asemnea atat PFA-urile, AF-urile, Cab. Med, Cab. Av., Birourile Notariale, etc sunt persoane juridice intrucat angajeaza raporturi de munca, raporturi economice, fac achizitii si plati in numele cabinetului, elibereaza facturi, chitante, bonuri fiscale, etc, au CUI/CIF ( cod unic de inregistrare/cod de identificare fiscala) si, functie de cifra de afaceri platesc sau nu TVA.
Cabinetul medical individual este asimilat unui PFA din punct de vedere al fiscalitatii si contabilitatii in partida simpla, dar nu este considerat persoana juridica.