avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical pt varicela cod boala 01?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical pt varicela cod boala 01?

Am primt un CM de 7 zile de la MF pt varicela, cod indemnizatie 01(boala obisnuita, 75%) dar fiind acut, parafat si semnata si sus la urgente.Cum voi fi platita?75, 100%cat si in ce fel?ma gandeam ca fiind contagioasa ar fi trebuit 100%.Dar la boli contagioase din grupa A nu este trecuta varicela cod 49.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: tana , utilizator 00:12, 3 August 2010
75%
Multumesc!Dar pt ce a parafat, semnat si stampilat sus URGENTE?Are vreo semnificatie?pot sa ma duc la serviciu plina de bube, daca suport pruritul, durerile si febra?ma pot amenda?nu IMI POT PERMITE INCA O MICSORARE A SALARIULUI CU 25%,dupa inca 25% si 5 % care nu ii primesc desi am trrecut pe 21.02.2010 intr-o noua treapta de vechime(am implinit 15 ani).SALAR INGHETAT IN M.A.I. la final de 2009.sunt intretinatoare de famile!cum sa procedez!
Varicela nu se incadreaza la boli infecto-contagioase grupa A. Parafa pe "urgente" a fost pusa probabil din greseala, pt ca ambulator nu pot fi acordate concedii cu cod de urgenta decat pt.maxim 5 zile calendaristice, ori dvs.aveti 7 zile. La serviciu nu puteti merge, decat daca medicul anuleaza certificatul medical.
Venitul nu vi se va diminua , pentru ca baza de calcul a indemnizatiei este media zilnica de pe ultimele 6 luni, la care se va aplica 75 % (salariul vi s-a diminuat din iulie, iar baza de calcul e media salariilor pe per.ian-iunie).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Gabriel_I Gabriel_I Buna ziua, As avea o problema cu medicul de familie... vineri am facut varicela si cum eram la serviciu cand am descoperit nu am putut pleca prea repede si ... (vezi toată discuția)
Referitor cuantum indemnizatie concedii medicale (oug 158/2005 art.17 alin 2 si hg 1186/2000 aurica56 aurica56 Hepatita virala C in conformitate cu OHG 158/2005 si HG 1186/2000 , se incadreaza in categoria de \\\\"boala normala\\\\" - cod indemnizatie 01 (75%), sau in ... (vezi toată discuția)
Probleme intre angajat si angajator natyalex09 natyalex09 in urma cu 4 saptamani,in urma unor analize am descoperit ca am hepatita b.este posibil sa fiu concediata de la locul de munca?(lucrez intr un magazin ... (vezi toată discuția)