Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... continuare concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

continuare concediu crestere copil

In ce conditii se prelungeste concediul de crestere copil si automat si indemnizatia.? Primul copil este nascut in luna ianuarie 2010. Cand ar trebui sa se nasca al doilea copil pentru a nu intrerupe concediul. cum se va calcula indemnizatia in acest caz?
trebuie sa nasteti pana implineste primul copil 2 ani. indemnizatia se calculeaza dupa aceeasi frmula, numai ca se ia in calcul indemnizatia actuala, in locul salariului.
1. Daca al doilea copil se naste inainte ca primul sa implineasca 2 ani se continua CCC pana si al doilea face 2 ani si se primeste aceeasi indemnizatie.
2. Din Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 8 - (1) În cazul în care persoana îndreptăţită, beneficiară a stimulentului lunar sau, după caz, a concediului şi a indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, naşte în această perioadă unul sau mai mulţi copii ori i se încredinţează spre adopţie, i se încuviinţează adopţia, i se dau în plasament unul sau mai mulţi copii ori este numită tutore, se procedează după cum urmează:
a) dacă cele 12 luni prevăzute la art. 1 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă sunt acoperite în totalitate de perioada de concediu şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, acordarea acestora se prelungeşte corespunzător până la încheierea duratei de acordare pentru cel din urmă copil, conform legii, a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Pe această perioadă se acordă o singură indemnizaţie, la aceeaşi valoare cu indemnizaţia primită anterior naşterii celui din urmă copil;
b) dacă cele 12 luni prevăzute la art. 1 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă sunt constituite şi din perioade în care persoana a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit prevăzute la art. 5, atunci indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului se va calcula pe baza veniturilor realizate pe această perioadă, inclusiv pe baza celor realizate în perioadele asimilate prevăzute la art. 4 alin. (7) lit. c) - g), i), l), n) şi q).
(2) În situaţiile prevăzute la alin. (1), dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului sau, după caz, stimulent lunar, pentru copilul anterior, încetează la data solicitării noului drept.
(3) În situaţia prevăzută la alin.(1) lit. b), dacă din calcul rezultă un cuantum al indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizaţiei primit anterior naşterii celui din urmă copil, atunci se acordă indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului primită anterior.
Buna ziua,

Sunt in CIC1 pentru primul copil nascut in ianuarie 2009. Sunt insarcinata cu al doilea copil care se va naste in aprilie 2011.
Va rog sa ma ajutati cu un calcul concret pentru nivelul indemnizatiei de maternitate (pre si post natal) si nivelul indemnizatiei pe care ar trebui sa o primesc pentru al doilea copil (CIC2).
Indemnizatia pe care o primesc acum este de 1445 ron, inainte de diminuarea cu 15 % era de 1700 ron.
Salariul net la intoarcerea la munca este de 2000 ron.
Voi reveni la munca cu data de 1 Ianuarie 2011, vreau sa intru in prenatal incepand cu data de 1 aprilie 2011 si dupa cele 126 zile in CIC2.

Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta.
O zi buna!
1. In cazul dvs se reia procedura initiala, cand ati intrat in CCC1.
2. In cele 12 luni premergatoare nasterii celui de al doilea copil intra si perioada de CCC1 cu indemnizatia aferenta (luata in calculul indemnizatiei pentru CCC2).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ce inseamna aceasta in mod concret?
Indemnizatia de maternitate se calculeaza astfel:
85% din ultimul salariu brut, adica brutul aferent celor 2000 ron?
Indemnizatia pentru CCC2 astfel:
ultimele 4 luni cu 2000 ron si cele 6 dinainte cu 1445 ron si 2 luni cu 1700ron adica
{[4*2000+6*1445+2*1700]/12}*85%={[8000+8670+3400]/12}*85%=[20070/12*85%]=1672.5 *85%=1421.52 ron ?

Multumesc anticipat.

p.s. din cate am citit in comentariile de pe forum daca indemnizatia pentru CCC2 rezulta din calcul mai mica decat cea din CCC1, CCC2 luand in calcul si indemnizatia CCC1 atunci se va plati indemnizatia pentru CCC2 la nivelul celei din CCC1.
phoenix30, utilizator