Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raportari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raportari contabile

daca o firma este suspendata pe o perioada de 3 ani se mai depune vre-o declaratie sau numai bilantul la sfarsit de an?
Daca o societate comerciala are activitatea suspendata si a obtinut regim derogatoriu va depune doar situatiile financiare anuale si semestriale. Daca nu a obtinut regim derogotariu va depune toate declaratiile ca si pana acum. In situatia cand a obtinut regim derogatoriu va mai depune pentru perioada de activitate din anul fiscal in curs si declaratiile trimestriale obligatorii ( sau lunare) si declaratia 101.
Am fost la financiar si mi-au spus ca trebuie depus numai bilantul la sfarsit de an.
Mentionez ca societatea are regim derogatoriu pe 3 ani.
multumesc!
Bilantul anual la 31 decembrie si raportarea semestriala la 30 iunie se intocmesc si se depun (la Oficiul Registrului Comertului sau/si la Administratia Finantelor Publice, dupa caz) chiar daca societatea comerciala are activitatea suspendata.