Forum Discuţii juridice Executare silită vor sa-mi ia casa
Discuție deschisă în Executare silită

vor sa-mi ia casa

am girat pentru sora mea la banca cu casa, ea nu a platit ratele si acum sunt buna de plata , banca vrea sa-mi ia casa. sora mea are si ea casa numai ca aei este la tara si amea este in oras. cum as putea sa procedez sai ia ei csa si bunurile pentru datoriile neachitate, normal ea sa folosit de imprumut.
dumneavoastra ati pus ipoteca pe casa deci banca are drept de ipoteca.
pe casa surorii dumneavoastra s-a pus ipoteca de catre banca sau singurul bun girat este casa dumneavoastra?
singurul bun girat este casa mea.
Din pacate, nu puteti decat sa intarziati executarea silita daca va angajati avocat.
Ulterior, veti putea sa o obligati pe sora sa va achite bani.
imprumutul are mai mult de cinci ani se poate prescrie?
Daca este vorba de plata in rate degeaba are 5 ani...