avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită vor sa-mi ia casa
Discuție deschisă în Executare silită

vor sa-mi ia casa

am girat pentru sora mea la banca cu casa, ea nu a platit ratele si acum sunt buna de plata , banca vrea sa-mi ia casa. sora mea are si ea casa numai ca aei este la tara si amea este in oras. cum as putea sa procedez sai ia ei csa si bunurile pentru datoriile neachitate, normal ea sa folosit de imprumut.
Cel mai recent răspuns: Narcizaa , utilizator 20:54, 17 August 2010
dumneavoastra ati pus ipoteca pe casa deci banca are drept de ipoteca.
pe casa surorii dumneavoastra s-a pus ipoteca de catre banca sau singurul bun girat este casa dumneavoastra?
singurul bun girat este casa mea.
Din pacate, nu puteti decat sa intarziati executarea silita daca va angajati avocat.
Ulterior, veti putea sa o obligati pe sora sa va achite bani.
imprumutul are mai mult de cinci ani se poate prescrie?
Daca este vorba de plata in rate degeaba are 5 ani...

Alte discuții în legătură

Executare silita baloghjoe baloghjoe Bun Ziua Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva ar fii super. Am inaintat un dosar de executare pentru recuperare mobil. Executorul judecatoresc ... (vezi toată discuția)
Executarea unui imobil ce este detinut de un proprietar si o persoana cu uzufruct achim laurentiu dumitru achim laurentiu dumitru Buna ziua! Am rugamintea sa-mi spuneti daca este posibila executarea imobilului ce afost garantat de mine unui s.r.l si semnat atit de mine cit si de ... (vezi toată discuția)
Credit neplatit irina_p irina_p Buna ziua, as dori un raspuns la situatia in care se afla sora mea. Sora mea si cumnatul meu au facut un imprumut la nabca in 2007 apoi au plecat in ... (vezi toată discuția)